Facebook Google+ Twitter

Trasa rowerowa, jakiej jeszcze nie było. Szlak Green Velo połączy 5 województw i będzie liczył 2 tys. kilometrów

Będzie liczyć ok. 2000 kilometrów. Zaczyna się w Elblągu. Przebiegnie przez m.in.: Węgorzewo, Suwałki, Augustów, Białystok, Hajnówkę, Terespol, Chełm, Krasnystaw, Przemyśl, Rzeszów, Sandomierz, i Kielce. Jak obliczyli specjaliści przejechanie trasy Green Velo zajmie od trzech tygodni do 40 dni.

https://flic.kr/p/r5gZjG / Fot. Sascha Kohlmann/CC BY SA 2.0Do wakacji powinny być gotowe pierwsze odcinki trasy łączącej pięć województw Polski Wschodniej. Ale na wycieczki można wybrać się już teraz.

Do zobaczenia i przejechania podlaskimi trasami będzie w najbliższą sobotę zachęcać telewizja śniadaniowa w TVP 2.
- Chcemy ściągnąć tu turystów już na długi weekend majowy - mówi Jarosław Panek z Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego, która odpowiada za promocję całego wschodniego szlaku Green Velo. Odcinek promocyjny został już nakręcony. Ekipa filmowa była m.in. w Białymstoku i Supraślu.

- Wiadomo, że nie pokażemy całej podlaskiej trasy, ale wybrane odcinki. Tym bardziej że nie wszędzie trzeba budować drogi dla rowerów. Niektóre wystarczy oznakować, bo ścieżki już są - dodaje Jarosław Panek. Przyznaje, że prace w województwie podlaskim idą bardzo sprawnie. Praktycznie we wszystkich powiatach objętych szlakiem rowerowym place budowy przejęli wykonawcy. - Rozstrzygamy już ostatni przetarg dotyczący suwalskiego. Otworzyliśmy oferty. Jeżeli nie będzie problemów, wkrótce powinniśmy wyłonić wykonawcę - informuje Roman Łoziński, zastępca dyrektora biura inwestycji w urzędzie marszałkowskim.

 / Fot. materiały prasoweNajbardziej zaawansowane prace prowadzone są w tej chwili w powiecie hajnowskim. - Tu na ukończeniu są już miejsca obsługi rowerzystów. Kończą się prace przy podłożach. Potem będą ustawiane ławki, stoliki i wiaty, stojaki rowerowe - wymienia Roman Łoziński. To właśnie w takich miejscach cykliści będą mogli odpocząć. Będą też tablice informacyjne o całym szlaku, noclegach, atrakcjach turystycznych. MOR-y pojawią się m.in. w miejscowości Eliaszuki, Hajnówce, w pobliżu Siemianówki.

- Zaawansowane prace są też w powiecie łomżyńskim. Budowana jest w tej chwili ścieżka rowerowa wzdłuż drogi wojewódzkiej w rejonie miejscowości Gać. Powstaje tu kładka dla rowerzystów nad pobliską rzeką. Jej konstrukcja jest już zamontowana - podkreśla przedstawiciel urzędu marszałkowskiego. W powiecie siemiatyckim lada moment powinny ruszyć prace przy MOR-ach.

- W powiecie białostockim będziemy budować 5-kilometrową ścieżkę w rejonie Choroszczy. Połączy się ona z tą, która biegnie do granicy Białegostoku. Kolejna inwestycja to rejon węzła Jeżewo. Ta ścieżka połączy drogę wojewódzką z krajową - dodaje Roman Łoziński. Podlaski odcinek będzie liczył ok. 500 kilometrów.

Jest szansa, że wszędzie prace zakończą się jesienią. Sporo dzieje się też w innych województwach objętych Green Velo. Do wakacji powinno być gotowe kilkadziesiąt kilometrów w okolicach Węgorzewa. Kończą się też prace w Lubelskim. Najmniej zaawansowane są w Podkarpackim i Świętokrzyskim. Zgodnie z zapowiedziami, rowerowa autostrada ma być gotowa do końca tego roku.

Będzie liczyć ok. 2000 kilometrów. Zaczyna się w Elblągu. Przebiegnie przez m.in.: Węgorzewo, Gołdap, Suwałki, Augustów, Białystok, Hajnówkę, Mielnik, Terespol, Chełm, Krasnystaw, Przemyśl, Dynów, Rzeszów, Łańcut, Sandomierz, Raków, Chęciny, Kielce. Jak obliczyli specjaliści przejechanie tej trasy zajmie od trzech tygodni do 40 dni.

Czytaj także: Europejska Noc Muzeów 2015, czyli nie śpij, zwiedzaj. Sprawdź program wydarzeń


- Takiej inwestycji turystycznej jeszcze nie było. To właściwie rowerowa autostrada - wygodna, bezpieczna i niezwykle malownicza. Tak pomyślana , aby turysta nawet przez jeden kilometr się nie nudził - przypomina wicemarszałek Anna Naszkiewicz.

Marta Gawina (aip)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Teraz promuje się w Mediolanie na EXPO 2015. A to atrakcja promocji szlaku link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.