Facebook Google+ Twitter

Trashion, nowe wcielenie fashion

Podczas gdy świat zachwyca się ekskluzywnymi markami, a czasopisma traktujące o modzie pokazują jak kopiować styl gwiazd, niszowi projektanci sięgają do kosza na śmieci. Bo oto od kuchni nadchodzi trashion, designerska odmiana recyklingu.

Torebka z papierków po cukierkach. / Fot. fot. ecoist.comSłowo „trashion” powstało z połączenia słowa „trash” (ang. śmieci) oraz fashion (ang. moda). Pod tym terminem kryje się pomysłowy sposób na przerabianie śmieci, niemodnych ubrań czy zniszczonych mebli. Ma to na celu przywrócenie ich do życia, niekoniecznie w pierwotnej roli. Skórzane paski stają się podłogą, papierki po cukierkach torebką, stare krawaty sukienką, a błyskawiczne zamki naszyjnikiem.

Torebka z gazet. / Fot. fot. ecoist.comW Polsce trashion jest kojarzony z upcyklingiem, świadomą formą recyklingu. Idea upcyklingu została opracowana przez projektanta przemysłowego Williama McDonougha oraz niemieckiego chemika Michaela Barungarta i przedstawiona w 2002 roku w manifeście „Cradle to Cradle. Remaking the Way we Make Things”. Nawołują w nim do przemiany dotychczasowego sposobu produkcji na rzecz inteligentnego, ekologicznego designu. W praktyce upcykling powinien przetwarzać odpady na produkty równie użyteczne jak wyrzucone przedmioty – obecnie recykling przerabia odpady najczęściej na półprodukty, które nie są tak wartościowe jak ich pierwowzór.

Trashion dotyczy mody, architektury wnętrz oraz szeroko pojętego designu. Po raz pierwsze użyto tego określenia w 2004 roku w Nowej Zelandii. Początkowo odnoszono go jedynie do opisywania „art.-couture-costume”, czyli ekologicznych pokazów mody z wykorzystaniem papieru czy plastiku. Z czasem trashion poszedł dalej, angażując w swoje projekty wszystkie odpady, które można wykorzystać w modzie i designie.

Nieco surrealistyczny wieszak z rączek lalek. / Fot. fot. ecoist.comRehabilitacja śmieci jest szczególnie popularna w krajach wysoko rozwiniętych, gdzie ekologia jest priorytetem w wielu sferach życia społecznego. Trashion jest interesującą, artystyczną interpretacją ekologii, która jest połączeniem inwencji twórczej z troską o środowisko. Zabawa śmieciami pokazuje, że jedynym ograniczeniem w przetwarzaniu odpadów jest wyobraźnia ludzka. Projektanci trashion, najczęściej zrzeszeni w społecznościach internetowych, przerabiają dosłownie wszystko, zaskakując swoją pomysłowością.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

do mentat: Mam wrażenie, że Pana komentarz powinien znaleźć się pod innym tekstem - mój artykuł nie dotyczy ekologii, zatem nie podejmę z Panem polemiki na poruszony przez Pana temat. Z pozdrowieniami - Agata.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Minus. Totalne bzdury. Recykling nie zmniejsza emisji gazów tylko ją zwiększa, bo zamiast zostawić śmieci się uruchamia transport i przemysł do ich przerabiania (nowe zakłady, fabryki, linie produkcyjne). Ponadto opisane powyżej działania nie są ekologiczne, ale antyekologiczne - gdyż są sprzeczne z prawami z zakresu dyscypliny naukowej o nazwie ekologia. Działanie mające na celu pozostawienie natury bez zmian są sprzeczne z prawami ewolucji, sprzeczne z doborem seksualnym i selekcją śmiertelną, prowadzą do stagnacji i hamują rozwój tak cywilizacji homo sapiens sapiens jak i innych gatunków żyjących.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dzięki za informację o sukience z zamków błyskawicznych - idąc za myślą ubrań noszonych na wiele sposobów warto zobaczyć jakie cuda można zrobić z "sukienką" projektu Lary Miller: http://www.laramiller.net/html/lara-miller-collections.htm

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chodzi o zamki to ostatnio na wykopie był likn nie do naszyjnika, ale całej sukienki... http://www.odziez24.com/informacje.php?id=261

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Dzięki za informacje, torebka z gazet wygląda całkiem całkiem :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.