Facebook Google+ Twitter

"TRAVIATA" VERDIEGO WRACA NA DESKI TEATRU WIELKIEGO W ŁODZI

2 października o godzinie 18:30 Teatr Wielki w Łodzi zaprezentuje "Traviatę" Giuseppe Verdiego.

 / Fot. Maciej PiąstaAkcja spektaklu rozgrywa się w XIX wieku w Paryżu. Związek luksusowej kurtyzany Violetty z arystokratą Alfredem jest solą w oku ojca młodzieńca, Giorgio Germonta. Żąda od zakochanej kobiety zerwania hańbiącego mezaliansu. Violetta początkowo sprzeciwia się, ale – świadoma swojej śmiertelnej choroby – ostatecznie decyduje się porzucić kochanka, i to w taki sposób, by nie próbował jej odzyskać. Decyzja bohaterki pociąga za sobą serię dramatycznych wydarzeń.

Reżyserią i inscenizacją łódzkiej "Traviaty" zajął się sprawdzony duet: Janina Niesobska i Waldemar Zawodziński. Wystawne, dopracowane w najdrobniejszych szczegółach kostiumy Xymeny Zaniewskiej wprowadzają na scenę atmosferę paryskich salonów, z którą skontrastowano minimalistyczną scenografię Katarzyny Zbłowskiej. Ten zabiegł pomógł realizatorom wyeksponować prawdziwe oblicze tytułowej "zbłąkanej" – kobiety w gruncie rzeczy delikatnej i szlachetnej, która poszukuje szczęścia w obliczu nieuchronnej śmierci.

Utwór Verdiego, kontrowersyjny w czasach jego prapremiery (1853 r.), należy dziś do najczęściej wystawianych oper na świecie, duet "Libiamo ne lieti calici" z I aktu stał się jednym z największych przebojów operowych, a historia niemożliwej miłości pary głównych bohaterów wzrusza kolejne pokolenia widzów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.