Facebook Google+ Twitter

Treblinka: Uroczystości ku czci ofiar II wojny światowej

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-09-05 11:34

W Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince odbędzie się uroczystość patriotyczno-religijna. Jej uczestnicy uczczą pamięć ofiar II wojny światowej, a zwłaszcza tych, które poniosły śmierć w Treblince. W uroczystościach wezmą udział m.in. żyjący więźniowie istniejącego tam Karnego Obozu Pracy.

Spotkanie rozpocznie w południe Droga Krzyżowa trasą od żwirowni do pomnika w miejscu straceń Karnego Obozu Pracy. O godz. 13.00 zostanie tam odprawiona uroczysta Msza Święta. Kolejnymi punktami programu będą wystąpienia byłych więźniów obozu w Treblince oraz złożenie wieńców i zapalenie zniczy.

Karny Obóz Pracy w Treblince powstał w 1941 roku. Rok później utworzono obok niego Obóz Zagłady, którego likwidację rozpoczęto po buncie więźniów w sierpniu 1943 roku. Obóz Pracy zamknięto dopiero w 1944 roku, w momencie zbliżania się Armii Czerwonej. Szacuje się, że w Obozie Zagłady w Treblince zginęło ponad 800 tysięcy Żydów głównie z okupowanej Polski, ale też z Czechosłowacji, Francji, Grecji, Jugosławii, ZSRR, a także Niemiec i Austrii. Trafiali tu również Romowie i Sinti z Polski i Niemiec. Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince jest oddziałem Muzeum Regionalnego w Siedlcach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.