Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4473 miejsce

Trendy i innowacje w branży IT: wideokonferencje

W zastosowaniu nowoczesnych technologii Polska jest jednym z krajów wiodących. Innowacyjne rozwiązania tworzone są dla zastosowania w biznesie, szkolnictwie, a także medycynie. Czym wkrótce zaskoczy nas branża IT w zakresie komunikacji?

Systemy do wideokonferencji firmy Vegacom to innowacyjne rozwiązania / Fot. mat. VegacomW przyszłości coraz więcej firm będzie stawiało na Unified Communications, czyli zunifikowaną komunikację. Wykorzystywane są w niej wszystkie dostępne kanały telekomunikacyjne, przez co pracownicy mogą kontaktować się i współpracować w każdej chwili, niezależnie od miejsca ich pobytu. Wdrażanie takich nowoczesnych rozwiązań wymusza na firmach między innymi zmiana stylu pracy. Spójny system komunikacji biznesowej podnosi efektywność nie tylko poszczególnych pracowników, ale i całej organizacji.

Kongres Profesjonalistów IT 2013 w Rzeszowie / Fot. arch. Menu GroupBranża IT odnotowuje niesamowicie potężny rozwój. Pojawiają się ciągłe nowinki w zakresie komunikacji, np. systemy do wideokonferencji, platformy e-learningowe. Coraz więcej firm i uczelni stosuje tę formę porozumiewania się, szkolenia pracowników i prowadzenia zajęć, co pozwala na zaoszczędzenie zarówno czasu, jak i pieniędzy. Zdaniem specjalistów wideokonferencje już wkrótce staną się na tyle powszechne, że nie trzeba będzie przekonywać przedsiębiorstw o ich wyższości nad tradycyjnymi formami kontaktu.

Polska w zakresie IT zdecydowanie nie jest zaściankiem europejskim. Można nawet pokusić się zdanie, że jest jednym z wiodących krajów jeśli chodzi o zastosowanie nowoczesnych technologii. Branża ta bardzo prężnie rozwija się na Podkarpaciu. Działa tam wiele firm o zasięgu krajowym, a nawet międzynarodowym.

 / Fot. TVP RzeszówInnowacyjność to dla wielu przedsiębiorstw najważniejsza droga do zdobywania nowych rynków zbytu. Przykładem firmy inwestującej w najbardziej innowacyjne rozwiązania jest rzeszowska spółka Vegacom, która wprowadza najnowocześniejsze systemy teleinformacyjne. Obszarem działalności firmy jest projektowanie, wdrażanie i serwisowanie systemów teleinformacyjnych, wideokomunikacyjnych, audiowizualnych oraz rozwiązań mobilnych.

Jedna z nowinek systemów wideokonferencyjny spółki Vegacom ma rozwiązanie z przeznaczeniem typowo biznesowym. System można instalować w salach konferencyjnych małej lub średniej wielkości i za jego pomocą łączyć się w jakości Full HD z całym światem. Rozwiązania tego typu są stosowane w wielu firmach oddziałowych, ale także w jednostkach edukacyjnych, medycznych czy jednostkach samorządowych. Połączenie między dwiema salami konferencyjnymi odbywa się w trybie natychmiastowym, a całość takiego połączenia odbywa się przez medium jakim jest Internet.

 / Fot. TVP RzeszówNie jest to tylko bierny obraz, którego nie można w żaden sposób modyfikować. Kamera stosowana w tym systemie posiada 12-krotny zoom optyczny. Możliwe jest przy zastosowaniu zbliżenia dowolne sterowanie i pokazywanie obiektów, miejsc czy osób, na których uczestnikom zależy. Jeśli po drugiej stronie wideokonferencji nie ma systemu sterowania kamerą to możliwe jest przełączenie systemu sterowania. System ten jest ponadto przygotowany na to, aby po jednej stronie znajdowały się dwie kamery, np. jedna pokazująca panoramę, a druga skupiająca się na osobie mówiącej.

Wprowadzone pod koniec ubiegłego roku przez firmę Vegacom innowacyjne rozwiązanie w systemach wideokonferencyjnych robi największe wrażenie tym, że dołożona do tradycyjnego systemu wideokonferencyjnego druga kamera i mikrofony są w stanie w określonej przestrzeni rozpoznawać kierunek, z którego wydobywa się głos i starają się osobę przemawiającą w danym momencie idealnie skadrować  / Fot. TVP Rzeszów- tak, aby była jak najlepiej widoczna przez odbiorców z drugiej strony. Rozwiązanie jest o tyle innowacyjne, że nie jest to mechaniczne ustawienie, ale umiejętność systemu do rozpoznawania twarzy na podstawie oczu, nosa i ust, które ruszają się w trakcie wypowiadania, przez co system podąża za osobą zabierającą głos. Dąży to do tego, aby w czasie połączeń wideokonferencyjnych realność takiego spotkania była jak największa, co przełoży się na poprawę komfortu słuchaczy.

Kongres Profesjonalistów IT 2013 w Rzeszowie / Fot. mat. organizatorówTo jednak nie wszystko. Spółka Vegacom nawiązała właśnie bliską współpracę z Ogólnopolskim Klastrem Innowacyjnych Przedsiębiorstw, która z pewnością zaowocuje nowymi innowacyjnymi projektami. Bogdan Węgrzynek, Prezes Zarządu Ogólnopolskiego Klastra Innowacyjnych Przedsiębiorstw i Jerzy Hanus, Prezes Zarządu Vegacom wyrażają ogromną nadzieję, że współpraca przyniesie imponujące efekty i stanowić będzie o sile Klastra oraz możliwościach uzyskiwania przez spółkę nieprzeciętnych korzyści. Vegacom, firma bardzo aktywnie wpływająca na rozwój branży, zapowiada już teraz kolejne innowacyjne systemy, które wkrótce zostaną wdrożone w życie.

Branża IT to specyficzna branża, która rozwija się w bardzo dynamicznym tempie. Jeżeli ktoś nie jest na bieżąco to zostaje w tyle. Nie można pozwolić sobie nawet na to, aby stanąć w określonym miejscu. Przedsiębiorstwa muszą stawiać na ciągły rozwój i starać się być firmami innowacyjnymi, same tworzyć lub adaptować innowacyjne rozwiązania. Klaster Innowacyjnych Przedsiębiorstw to możliwość na dużo łatwiejsze poradzenie sobie z wyzwaniami rynku.

Anna Figiel

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Warto wspomnieć tu o HUAWEI, który robi świetny sprzęt, chociażby model TE30. Więcej info:
http://www.telix.pl/artykul/huawei-te30--terminal-wideokonferencyjny-hd-3-w-1-3,54845.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.