Facebook Google+ Twitter

Triathlon zagości w Jaworznie

7 lipca zostaną rozegrane pierwsze Otwarte Mistrzostwa Jaworzna w Triatholnie. Każdy kto skończył 14 lat będzie mógł spróbować swoich sił w tej jednej z najbardziej wymagających dyscyplin sportowych świata.

250 metrów do przepłynięcia, 10 kilometrów do przejechania na rowerze po szutrowych i polnych drogach oraz 2 kilometry do przebiegnięcia (pętle po 1 km) - to dystans jaki będą musieli pokonać wszyscy śmiałkowie. Imprezę przygotowuje Miejskie Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie.
Jak zapewniają organizatorzy głównym celem zawodów jest popularyzacja tej ciągle mało znanej dyscypliny sportu na terenach Polski południowej. Dodatkowo ma to być okazja do promocji miasta oraz rozszerzenia wakacyjnej oferty sportowej dla mieszkańców Jaworzna.

Każdy, kto będzie chciał zmierzyć się z rywalami oraz przede wszystkim z własnymi słabościami musi uiścić opłatę wpisową w wysokości 10 zł. Dodatkowo w dniu zawodów będzie musiał zapłacić 50-złotową kaucję za chip, który będzie elektronicznie mierzył czas zawodnika. Oczywiście po zakończeniu zawodów nieuszkodzonego chipa będzie można oddać w zamian za zwrot kaucji.
Tylko (albo aż) 150 osób będzie mogło podjąć rywalizację. Taki limit uczestników ustalił organizator zawodów. Każdy zainteresowany może zgłaszać się w formie elektronicznej na mejla podanego przez organizatora imprezy, bądź też - jeśli starczy miejsc - w dniu zawodów.

Zawodnicy zostaną sklasyfikowani wg wieku w czterech grupach (osobno kobiety i mężczyźni):
młodzik (rocznik 1992-1993),
junior młodszy i junior (1988-1991),
młodzieżowiec i senior (1968-1987),
weteran i starsi (1967 i starsi).

Dodatkowo zostanie przygotowana osobna klasyfikacja kobiet i mężczyzn pochodzących z Jaworzna. Warunkiem sklasyfikowania w danej grupie jest frekwencja - musi wystąpić w niej co najmniej 5 zawodników/zawodniczek. W kategoriach, w których zawodnicy ukończyli osiemnaście lat przewidziano nagrody pieniężne. Natomiast w kategorii młodzik oraz mieszkańcy Jaworzna za miejsca na podium przewidziano statuetki i nagrody rzeczowe.

Zawody zostaną przeprowadzone na terenie Ośrodka wypoczynkowo-rekreacyjnego "Sosina" znajdującego się przy ulicy Bukowskiej. OWR "Sosina" znakomicie nadaje się do tego typu zawodów. Na terenie jest zbiornik wodny o powierzchni 50 ha oraz kompleks leśno-łąkowy o powierzchni 30 ha.

Trochę o triathlonie

Triathlon (z greckiego trójbój) to wyczerpująca dyscyplina sportowa łącząca w sobie pływanie, kolarstwo oraz bieg. Pierwsze zawody triathlonowe zorganizowano w San Diego w Kalifornii 25 września 1974 roku. Wystartowało w nich 46 osób. Pomysłodawcami zawodów byli Amerykanie: Jack Johnston oraz Don Shanahan. Od 2000 r. triathlon jest dyscypliną olimpijską. Tzw. dystans olimpijski to 1,5 km pływania, 40 km jazdy rowerem i 10 km biegu. O ludziach uprawiających tą dyscyplinę mówi się "ludzie z żelaza". Niektóre zawody mają niesamowicie długie trasy - ok 4 km pływania, 180 km jazdy na rowerze oraz 42 km biegu. Triathlon posiada również swoją zimową odmianę. Wówczas bieg zastępuje bieg narciarski, a pływanie - jazda na łyżwach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.