Facebook Google+ Twitter

Triennale Sztuki Sacrum- wystawa Wojciecha Prażmowskiego

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-05-27 13:26

28 maja 2010 r. o godzinie 18.00 w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie odbędą się wernisaże dwóch wystaw fotografii artystycznej prezentowanych w ramach 7. Triennale Sztuki Sacrum.

Wystawa prac jednego z najwybitniejszych polskich fotografów, mistrza
fotografii kreacyjnej Wojciecha Prażmowskiego.

Na wystawę składa się cykl Varia Polskie w części prezentującej Śląsk uzupełniony innymi
fotografiami. Prace pokazują zakamarki, podwórka, miejsca banalne i zazwyczaj mało atrakcyjne turystycznie. Koncepcja artysty opiera się na zestawieniach motywów architektonicznych i krajobrazowych, opartych na grze kolorów, na bogactwie kształtów, nieoczekiwanych skojarzeniach. Zdjęcia te prezentują sposoby udomowiania najbliższego otoczenia, czasami bardzo trudnego do życia, są znakomitą prezentacją mieszania się starego, tradycyjnego z nowym sposobem zamieszkiwania. Wystawie towarzyszy katalog zawierający teksty wprowadzające i zdjęcia.


Rzeczywistość w pracach Prażmowskiego objawia się niczym w nagłym przebłysku tak,
że artysta niemal znika podszyty pod rejestratora. Widz otrzymuje coś w rodzaju niewinnego, z lekka przypadkowego dokumentu. Uświadamia sobie dopiero po chwili, że nie ma jednak do czynienia z przypadkową rejestracją scenki z życia codziennego. Staje oko w oko z
wyrafinowaną kompozycją, która wciąga nas coraz głębiej w coraz bardziej oszałamiające, podniecające i nęcące gry. Kompozycja mieni się wieloznacznymi grami barw, kształtów, skojarzeń, śladów życia. Znaleźliśmy się pod wpływem sugestywnej, zamaskowanej jako rzeczowy raport ze skrzeczącej i ułomnej rzeczywistości.

Fragment tekstu Sławomira Magali z katalogu do wystawy

wstep: wolny

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Pokolenie kopiuj-wklej...

Komentarz został ukrytyrozwiń

http://www.kultura.wp.pl/title,Ogrody-polskie-Varia-slaskie-Dom-droga-istnienia,wid,12311501,wiadomosc.html?ticaid=1a43f

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.