Facebook Google+ Twitter

Triennale Sztuki Współczesnej - Jokohama 2011

Japonia już po raz czwarty organizuje Triennale Sztuki. Wiele imprez towarzyszących pozwala publiczności lepiej rozumieć sztukę współczesną oraz brać w niej aktywny udział.

Tegoroczne triennale odbywa się w atmosferze dość specyficznej, gdy jeszcze cała Japonia żyje problemami związanymi z tegorocznymi trzęsieniami ziemi oraz ich katastroficznymi konsekwencjami.

Główny akcent działań większości artystów umiejscowiony jest w problematyce związanej z naturą, przyrodą, środowiskiem człowieka.

Organizatorzy skierowali prośbę do artystów o zwrócenie uwagi poprzez sztukę na magiczno-duchowy obraz dnia powszedniego. Przez cztery miesiące – od 6 sierpnia do 6 listopada 2011 roku nadeszła "Nasza magiczna chwila", gdyż pod takim właśnie tytułem w tym roku odbywa się spotkanie 77 artystów z całego świata. Z okazji triennale w kilku miejscach Jokohamy pokazano ponad 300 dzieł sztuki. Organizowane są liczne spotkania z publicznością, w których aktywny udział artysty i widza pozwala wzbogacić doznania z obu stron.

Jednym z zaproszonych gości jest amerykański artysta Peter Coffin ze swoją już słynną realizacją "Greenhouse" z 2002 roku. Artysta będzie o niej opowiadał na spotkaniu z publicznością 29 października. Przestrzeń, w której mieści się realizacja artystyczna, to niewielka szklarnia ustawiona w sali ekspozycyjnej, w szklarni odbywa się koncert dla umieszczonych tam roślin, zebrana wokół publiczność może obserwować i słuchać. Jeżeli mamy szczęście natrafić na obecność artysty, wtedy możemy w pełni "kontemplować" dzieło, gdyż artysta gra role DJ dla roślin w szklarni, robi im zdjęcia aury itd.

Coffin miesza środki artystyczne oraz zmienia rolę widza w odbiorze dzieła sztuki. "Jeżeli z muzyką jest mi dobrze, powinna ona być tak samo dobra dla rośliny" - jak wypowiedział się z okazji wystawy paryskiej tego dzieła w 2007 roku.

Triennale w tym roku święci swoje 10-lecie istnienia, gdyż po pierwszej edycji w 2001 roku zaistniała kilkuletnia przerwa aż do 2005, trzecia edycja miała miejsce już bez problemów w 2008 i teraz w 2011 mamy okazję powitać czwartą edycję triennale.

Pomimo że jeszcze zupełnie młody ewenement, to już zaznaczył się w kalendarzu światowych wydarzeń artystycznych.

Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.