Facebook Google+ Twitter

Trio dla innowacji: biznes + sektor publiczny + nauka

Nowelizacja ustawy Prawo Zamówień Publicznych z dnia 22 czerwca 2016 r. wprowadziła partnerstwo innowacyjne jako nowy tryb zamówień. Narzędzie to ma pozwolić na zakup przedmiotów, które jeszcze nie są dostępne na rynku.

Zmiana w tym zakresie jest skutkiem przyjęcia w lutym 2014 r. dyrektyw unijnych, które stawiają politykę proinnowacyjną na równi z polityką społeczną i środowiskową. / Fot. https://static.pexels.com/photos/40889/light-bulb-current-light-glow-40889.jpegPierwszym krokiem do realizacji zamówienia publicznego w nowym trybie jest umieszczenie przez zamawiającego (są to np. jednostki sektora finansów publicznych) publicznego ogłoszenia. W kolejnym etapie zamawiający zaprasza wybranych wykonawców do składania ofert wstępnych. Po negocjacjach uczestnicy konkursu składają oferty na opracowanie i sprzedaż innowacyjnego produktu, usług lub robót budowlanych, które nie są obecnie dostępne na rynku. W założeniu ustawy na partnerstwo innowacyjne będzie się składać kilka etapów. Po każdym z nich zamawiający będzie miał prawo do rozwiązania umowy i zakończenia partnerstwa. Wybrana zostanie oferta o najkorzystniejszym bilansie ceny bądź kosztu i innych kryteriów związanych z przedmiotem zamówienia. Warunkiem zakupu przez zamawiającego przedmiotu zamówienia (produktu, usługi lub wspomnianych robót) jest adekwatność ich wydajności i kosztu w stosunku do tych, które zostały uzgodnione wcześniej.

Znowelizowana ustawa Prawo Zamówień Publicznych szczegółowo określa jaki produkt czy usługę można nazwać mianem innowacyjnej. Partnerstwo innowacyjne może przyczynić się do wzrostu znaczenia współpracy sektorów prywatnego, publicznego oraz nauki. Warto zauważyć, iż pierwszy z wymienionych wyżej sektorów jest bardziej otwarty na współpracę z naukowcami, o czym świadczy komercjalizacja niektórych badań. Czy partnerstwo innowacyjne uaktywni sektor publiczny i poprawi jego innowacyjność? Czas pokaże…

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.