Facebook Google+ Twitter

Tristan – słynna historia miłosna w ujęciu baletowym

Obejmując stanowisko dyrektora Polskiego Baletu Narodowego, Krzysztof Pastor sięgnął po jedną z najbardziej znanych historii miłosnych - dzieje Tristana i Izoldę w muzycznej interpretacji Richarda Wagnera.

Tristan - scena ze spektaklu / Fot. Ewa Krasucka, materiały Teatru WielkiegoZjawiskowy Tristan w Operze Narodowej”, „Baletowa rewelacja w Teatrze Wielkim”, „Piękne namiętności”, „Urzekający Tristan”, „Premiera sezonu”, „Najpiękniejsza śmierć miłosna”, „Pełen aplauz”, „Przełom w balecie warszawskim”, „Polski balet ma czym błyszczeć!” - oto tytuły recenzji tego spektaklu, które ukazały się w prasie krajowej i zagranicznej. Co więcej można o "Tristanie" napisać?

Dla mnie, widza dość mało obytego z baletem, zwłaszcza w takim wydaniu, pisanie recenzji jest nie lada wyzwaniem. Ponieważ historia Tristana i Izoldy jest powszechnie znana, skupię się na walorach estetycznych tego baletu. Rolę młodego rycerza Tristana - w mojej ocenie fantastycznie - wykonał Maksim Wojtiul, w postać księżniczki Izoldy Jasnowłosej wcieliła się Agnieszka Pietyra, która również urzekła mnie swym tańcem. Warte uwagi były też role Gorwenala (Carlos Martin Perez) oraz konkurentki Izoldy, Ozyldy (Maria Żuk).

Mogę śmiało stwierdzić, że w realizacji i wykonaniu nie było słabych punktów. Jedna zaś rzecz zachwyciła mnie szczególnie - były to kostiumy projektu Macieja Zienia, które wspaniale rysowały się na tle minimalistycznej scenografii i doskonale dopełniały kreacji wykonawców. Monumentalna muzyka Richarda Wagnera w wykonaniu orkiestry Opery Narodowej pod dyrekcją Tadeusza Kozłowskiego zabrzmiała wspaniale, prawdziwą wisienką na torcie było solo wokalne Anny Lubańskiej. Mając na uwadze walory zarówno plastyczne, jak i muzyczne, "Tristana" pragnę więc polecić nie tylko miłośnikom tańca.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.