Facebook Google+ Twitter

TRISTIS w Centrum Sztuki Mościce

W ramach tryptyku Tristis możemy płynąć z nurtem pór roku; czasów śmierci i rozkwitania, przemijania i odrodzenia. Jest to sztuka wielce kontemplacyjna, pobudzająca intelektualnie, ćwicząca wyobraźnię.

Tristis Jola Dymon / Fot. mat. promocyjneW tarnowskiej Red Gallery Café w Centrum Sztuki Mościce trwa wystawa tryptyku fotograficznego autorstwa Joli Dymon-Tristis. Tristis to łacińska nazwa wierzby płaczącej, którą Jola Dymon uczyniła bohaterką swojej fotografii, a raczej składającej się z trzech części obrazowej historii.
Konwencja tryptyku przywodzi na myśl monumentalne, pełne filozoficznych rozważań dzieła. Charakterystyczną cechą tryptyków była jedność w trójdzielnej kompozycji. Choć poszczególne skrzydła miały inne przedstawienia, jednak łączyła je pewna, wspólna idea -motyw przewodni, scena czy opowieść. Podobnie jest w przypadku Tristis. Spoiwem obrazów jest drzewo-symbol pełen metafizycznej narracji, ważnej dla autorki zdjęć.
Artystka pragnie podzielić się wrażeniami, jakie wywołuje w niej umiejscowiona z oknem wierzba płaczącą. Cykl życia drzewa na przestrzeni pór roku jawi się Joli Dymon jako metafora śmierci. Ale także w charakterze bratniej duszy w trudach życia. Jak twierdzi artystka : Drzewo, które utraciło swoje gałęzie było towarzyszem mojej utraty, mojej melancholii tamtego trudnego czasu. Jego odrastanie było moim odrastaniem. Codzienna kontemplacja jego przemiany stała się moim niewiarygodnym ocaleniem.
I tu powrócić możemy do znaczenia tryptyku jako uosobienia ołtarza. Przez wieki ludzie kontemplują gotyckie dzieła, traktują z należyta czcią i zawsze powracają do ich piękna i mocy jaką mają w sobie.
Podobnie-choć tylko symbolicznie-rzecz ma się z tryptykiem Tristis. Jego umiejscowienie w Red Gallery Cafe jest jakby postawieniem tam ołtarza. Elementu tak przykuwającego uwagę, tak pobudzającego do przemyśleń, by natchnąć nas do kontemplacji własnego wnętrza. Możemy płynąć z nurtem pór roku; czasów śmierci i rozkwitania, przemijania i odrodzenia. Jest to sztuka wielce kontemplacyjna, pobudzająca intelektualnie, ćwicząca wyobraźnię. Choć kompozycja jest statyczna, to ukazana przyroda kreuje rolę quasi - sacrum, na energetycznym tle czerwonych ścian.
Wystawa potrwa do 31 maja.
Informacja na http://www.csm.tarnow.pl/aktualnosci,446,tristis---red-gallery-cafe.html

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.