87572 miejsce

Triumf Darii Domraczewej w biathlonowym biegu pościgowym w Soczi

We wtorek w rosyjskim kurorcie Soczi odbyła się druga konkurencja w biathlonie kobiet. Dwie pierwsze lokaty zajęły faworytki - Daria Domraczewa i Tora Berger. Na najniższym stopniu podium stanęła Teja Gregorin. Polki wypadły słabo.

Daria Domraczewa (Białoruś) / Fot. FifanounouZmagania w biegu pościgowym (10 km) były drugą konkurencją w biathlonie kobiet podczas XXII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi. Na liście startowej znalazły się nazwiska sześćdziesięciu najlepszych zawodniczek niedzielnego sprintu (7,5 km). Były wśród nich wszystkie Polki: Weronika Nowakowska-Ziemniak (7. w sprincie ze stratą do liderki 30,8 s), Monika Hojnisz (21.; 48,3), Krystyna Pałka (33.; 1.21,0) i Magdalena Gwizdoń (40.; 1.44,4).

Faworytkami do zwycięstwa były Anastazja Kuźmina (1. w sprincie), Daria Domraczewa (9. w sprincie ze stratą do liderki 31,8 s) i Tora Berger (10.; 33,8). Białorusinka już po pierwszej wizycie na strzelnicy dogoniła prowadzącą Słowaczkę, a po drugim strzelaniu uzyskała kilkanaście sekund przewagi, którą powiększała wraz z upływem czasu i dystansu. Domraczewa pokazała moc. Tylko raz spudłowała, ale była wówczas pewna, że nikt jej nie zdoła pokonać. Złoty medal jest dla Białorusinki jej drugim w karierze olimpijskim krążkiem. Przed czterema laty w Vancouver zdobyła medal brązowy w biegu indywidualnym (15 km).

Za plecami triumfatorki biegu pościgowego toczyła się walka o medal srebrny. Na ostatniej rundzie biegowej swoją klasę pokazała Tora Berger, która odrobiła stratę do kilku wyprzedzających ją rywalek i na miecie cieszyła się z drugiej lokaty. Z kolei na najniższym stopniu podium stanęła Teja Gregorin. Jest to największy sukces w karierze Słowenki. Wyróżnić należy również Gabrielę Soukalovą, która zajęła miejsce czwarte. Czeszka awansowała bowiem aż o dwadzieścia pięć lokat. Natomiast inna z faworytek - Anastazja Kuźmina nie była już tak świetnie dysponowana jak w niedzielę i uplasowała się na szóstej pozycji.

A jak spisały się Polki? Biało-czerwoni kibice najbardziej liczyli na Weronikę Nowakowską-Ziemniak, która po dobrym występie w biegu na 7,5 miała we wtorek szansę medalową. Również Monika Hojnisz pozostawała w walce o najwyższe cele. I to właśnie najmłodsza polska biathlonistka dostarczyła swoim kibicom najwięcej emocji. Hojnisz bardzo dobrze strzelała i przesuwała się w klasyfikacji. Po trzech wizytach na strzelnicy miała stuprocentową skuteczność, a podczas rundy biegowej awansowała na siódmą pozycję, tracąc do miejsce na podium ok. 10 s. Jednak podczas decydującego strzelania chorzowianka pomyliła się dwukrotnie i musiała dwukrotnie pokonać karną rundę o długości 150 m. Ostatecznie Monika Hojnisz przybiegła na metę dziewiętnasta.

O jedną lokatę niżej sklasyfikowano Weronikę Nowakowską-Ziemniak. Polka zaczęła dobrze bieg. Pierwszy raz na strzelnicę przybyła na szóstej pozycji, ale raz spudłowała i wypadła ze ścisłej czołówki. Niestety 27-latka pomyliła się jeszcze raz podczas trzeciego strzelania. Na mecie było widać, że jest zawiedziona swoim rezultatem. Poniżej oczekiwań wypadły również dwie pozostałe reprezentantki Polski, ponownie. Krystyna Pałka musiała przebiec dodatkowo 900 m i zajęła trzydzieste czwarte miejsce. Z kolei Magdalena Gwizdoń zaliczyła na strzelnicy dwa pudła i przybiegła na metę trzydziesta ósma.