Facebook Google+ Twitter

Trochę fantazji ... O powieści "Nova Swing"

Nova Swing, to najnowsza powieść wydana przez warszawskie wydawnictwo MAG. Książka autorstwa M. Johna Harrisona została przełożona przez Michała Jakuszewskiego.

 / Fot. M.Johna HarrisonPowieść przyciąga uwagę czytelnika stopniowym i nieprzewidywalnym odkrywaniem tajemnic z życia głównych bohaterów planety Saudade. Harrison zabiera czytelników w świat pełen fantazji, w którym wszystko jest osiągalne. Każdy może stać się kim tylko chce - wszędzie poza Zakazaną Strefą w Saudade. Ogromny plus powieści stanowi również wątek kryminalny, który rozgrywa się w mrocznym otoczeniu okolicznych barów.

Głównego bohatera Vica Serotonina entardzistę i przewodnika po „strefie zdarzenia” poznajemy w jednym z pubów na Straint Street. Swój wolny czas spędza w barze w towarzystwie właścicielki i barmanki - Liv Huli, tam również prowadzi swój interes. Vic jako przewodnik poszukiwaczy przygód zajmuje się nielegalnymi czynnościami. Jego działalność przestępczą rozpracowuje Ascheman – małomówny i niezwykle tajemniczy detektyw, który wraz ze swoją asystentką próbuje udowodnić, że Serotonin dokonuje zakazanego czynu i wynosi biologiczne artefakty.

W świecie M. Johna Harrisona można spotkać wiele fantastycznych postaci, a każda z nich budzi wyobraźnię czytelnika, są to między innymi: zawsze służące pomocą operatory-cienie, snujące się w kątach czy tajemnicze dzieci- śmieci. Ludzie wyposażeni są w kody zawierające ciągi informacji, a nowe ciało czy osobowość można po prostu kupić!

Muszę przyznać, że książka nie od razu do mnie trafiła, jednak ogromną wartością powieści M.Johna Harrisona jest świeżość i dosadność języka. Zwłaszcza chodzi mi tu o ciekawe i oryginalne nazwy miejsc, postaci czy obficie używane przezeń opisy zachowań. Interesująca wydaje się również analiza człowieczeństwa. Można powiedzieć, że tutaj człowiek jest zarówno tak bliski, jak i daleki człowiekowi. Dąży do prawdy, przyjmując coraz to dziwniejsze postacie, jednak do końca nie potrafi być szczęśliwy. W miarę lektury powieści okazuje się, że są to ludzie samotni. Mimo tych dość niewesołych refleksji nad człowiekiem, Nova Swing czyta się dobrze, głównie ze względu na interesująco skonstruowane postacie bohaterów.

Tak więc zachęcam i polecam. Trochę fantazji jest nam bardzo potrzebne!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.