Facebook Google+ Twitter

Trochę historii na wakacje. Zbliża się rekonstrukcja bitwy pod Mławą

31 sierpnia 2012 r. będziemy mogli po raz piąty zobaczyć na własne oczy jedną z największych bitew kampanii wrześniowej. Jest to jedyne w Polsce widowisko odtworzone na bazie istniejących fortyfikacji - bunkrów z 1939 r. Uroczystość odbędzie się pod honorowym patronatem prezydenta Bronisława Komorowskiego.

 / Fot. nieznany/domena publiczna1 września 1939 r. był sądnym dniem dla mieszkańców Mławy. Rankiem na "pozycję mławską" uderzyły siły niemieckie liczące ok. 44 tys. żołnierzy. "Pozycja mławska”, ufortyfikowana dopiero 14 lipca 1939 r. była broniona przez 16,1 tys. żołnierzy pod dowództwem płk. Franciszka Dudzińskiego. Niemcy próbowali początkowo ją zdobyć z marszu, gdy to się nie udało wprowadzili do walki wszystkie swoje siły. Obrona pozycji mławskiej trwała 80 godzin i nie została przełamana przez Niemców. Odwrót wojsk polskich nastąpił na rozkaz dowódcy armii „Modlin”. W bitwie poległo ok. 1,2 tys. żołnierzy polskich, a ok. 1,5 tys. zostało rannych. Straty niemieckie były dużo większe: ok. 1,8 tys. zabitych i 4 tys. rannych i zaginionych. Tak w dużym skrócie wyglądało to ponad 70 lat temu.

Niebawem, dzięki staraniom wielu organizacji, będziemy mieli okazję zobaczyć to widowisko z bliska, nie obawiając się o własne życie. Pierwszego dnia przewidziany jest piknik militarny oraz oficjalne uroczystości 73. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Wieczorem uczestnicy doświadczą zaaranżowanego nalotu bombowego na Mławę. Zostanie przedstawiony teatr ulicy na żywo, gdzie ludność cywilna wcieli się w role mieszkańców przedwojennej Mławy w strojach epoki. W Parku Miejskim, pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego zostaną zapalone symboliczne znicze ku czci żołnierzy broniących reduty mławskiej.

Następnego dnia w Uniszkach Zawadzkich do walki staną żołnierze 20. dywizji Piechoty z niemieckim wrogiem. Była to jedna z najbardziej krwawych walk, gdzie Niemcy próbowali przebić polskie fortyfikacje. Tam właśnie zachowały się oryginalne jedno- i dwustrzelnicowe kojce forteczne do ognia tradytorowego ckm oraz kilka zespołów fortyfikacji drewniano- ziemnej. Poza typowymi okopami strzeleckimi i rowami dobiegowymi zachowały się również pozostałości po dwóch biernych schronach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.