Facebook Google+ Twitter

„Trochę kultury! Głuchej kultury!”

To hasło promujące „GłuchąNoc”, czyli spotkanie z kulturą głuchych, które miało miejsce wczoraj w krakowskim klubie Face2Face. Wieczór został zorganizowany przez grupę Migawki.

Logo GłuchejNocy / Fot. z plakatuSłyszący jak i niesłyszący, każdy mógł odwiedzić klub na krakowskim Kazimierzu by porozmawiać, wymienić poglądy, a przede wszystkim by poznać kulturę głuchych. Brak głosu czy słuchu nie był problemem ponieważ na każdym stoliku leżał notes z długopisem, który umożliwiał kontakt wszystkim tym, którzy nie znają języka migowego.

Spotkanie zostało podzielone na dwie części. Podczas pierwszej – „Wkręć się w klimat” – goście mogli zobaczyć projekcje filmów wykonanych z udziałem osób niesłyszących, a także obejrzeć multimedialne
pokazy obrazów i fotografii wykonanych przez głuchych artystów. Atrakcją był także kabareton zaprezentowany przez niesłyszących studentów Akademii Górniczo-Hutniczej i Politechniki Krakowskiej.

Druga część pt. „Tego nie usłyszysz, to musisz zobaczyć” została otwarta wystąpieniem lidera grupy Migawki – Kamili Stanisz oraz patrona honorowego „GłuchejNocy”, niesłyszącej sekretarz Ambasady Brytyjskiej w Warszawie – Jane Cordell. Następnie przyszedł czas na pokazy artystyczne.

Występ A.Bazaka i A.Kuśmierek / Fot. B.BeretaEkspresyjny taniec, pantomimę oraz przedstawienia muzyczne zaprezentowali Arkadiusz Bazak i Anna Kuśmierek z teatru „Deaf Poland”. Zatańczył niesłyszący Damian Piasek – uczestnik eliminacji do programu "You Can Dance". Odbył się pokaz ubrań zaprojektowanych przez niesłyszącą artystkę – Katarzynę Szafran oraz przedstawienie, w którym poezja była recytowana i migana równocześnie. Jednym z zaproszonych gości był także Kevin Ainston, który opowiedział o swoim zaangażowaniu w akcję „Cała Polska Miga”. Wieczór zakończył się wystąpieniem didżeja Zeppy Zep’a. Sukienka projektu K.Szafran / Fot. B.Bereta

Projekt Migawek nie tylko pozwolił poznać kulturę głuchych, ale przede wszystkim wielu ludziom uświadomił, że taka kultura w ogóle istnieje. Udowodnił, że brak słuchu wcale nie przeszkadza w tworzeniu, a wręcz przeciwnie, wyostrza inne zmysły głuchych, co czyni ich sztukę bardzo prawdziwą i ekspresyjną.

Podczas „GłuchejNocy” padło tak mało słów, a mimo wszystko wieczór zorganizowany przez Migawki był wesoły, żywiołowy, kulturalny i edukacyjny. Każdy kto wstąpiłby do klubu przez przypadek nie zauważyłby nawet, że jest trochę ciszej i spokojniej niż zazwyczaj.

Logo grupy Migawki / Fot. źródło www.migawki.wiosna.org.pl„GłuchaNoc” to już drugi projekt Migawek związany z przybliżaniem rzeczywistości i kultury głuchych. Więcej informacji na www.migawki.wiosna.org.pl.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

+ za info o przedsięwzięciu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak naprawdę była świetna atmosfera i wspaniale się bawiłem wśród ludzi, było super ale na pewno tego nie zapomnę, oczywiście przyznaje ze to były świetnie projekty i były bardzo ciekawe relacja, było tak naprawdę super aby było tak dalej!! przede wszystkim chciałbym pozdrowić całej grupę "Migawki Wiosna" i trzymam kciuki dziewczyny i niestety muszę skończyć brak mi słów

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawa relacja.
Było mi bardzo miło wystąpić w tym projekcie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.