Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4682 miejsce

Trochę o kulturze politycznej w Polsce

Wykorzystując wolny od chaosu wyborczego moment, skłaniam się do refleksji nad pozycją naszego państwa w Europie. Jak jesteśmy postrzegani przez innych?

Według mnie kultura polityczna Polski na tle Europy jest zacofana i niska. Zachowania polskich polityków są niewłaściwe w stosunku do pełnionych przez nich funkcji. Praktykują nieadekwatne dla europejskiego państwa działania.

A dzieje się tak z tego powodu, iż na wysokie stanowiska posła czy senatora trafiają ludzie nie do końca mający pojęcie o rządzeniu. W 2009 roku miała miejsce jedna z większych afer, dotycząca w dużym stopniu partii rządzącej. Jest to jeden z wielu skandali w niedalekim odstępie czasowym.

Parlament, w szczególności Sejm jest odpowiedzialny za tworzenie prawa. Zwany jest ustawodawcą. Dlatego też powinny tam zasiadać osoby mające wiedzę prawniczą. Przeprowadzając badanie na podstawie źródła internetowej strony Sejmu RP,
sprawdziłem wykształcenie posłów. Ok. 12 proc. ławników sejmowych to prawnicy. Według mnie jest to niewiele jak na organ ustanawiający prawo. W dużej liczbie występują tam nauczyciele, ekonomiści i lekarze. W związku z tym prawo powszechnie obowiązujące jest ustanawiane nie okiem fachowców, lecz głosem partii, a raczej przewodniczącego. W wielu ugrupowaniach pozycja lidera jest tak wysoka, że za jego głosem opowiada się większość. Po co więc tyle stanowisk?

Po aferze dotyczącej ustawy hazardowej powstała komisja ds. tej afery. W moim przekonaniu Sejmowa Komisja Śledcza to przede wszystkim narzędzie kampanii wyborczej. Jestem przekonany, że także ta komisja nie rozwiąże problemu, jakim jest korupcja na najwyższych szczeblach państwowych. Można także zauważyć, iż członkami komisji w większości są posłowie nie mający wykształcenia prawniczego. Media jednak pokazują, jak łatwo mogą oni udawać przed społeczeństwem, że na prawie się znają.

Taka komisja byłaby dobrym pomysłem, jeżeli w jej skład wchodziłyby osoby kompetentne, mające doświadczenie w tej materii.

W dzisiejszych czasach, aby dostać się do parlamentu, nie trzeba się znać na polityce czy prawie. Ważne są układy, znajomości, pieniądze, które dają możliwość startu z wysokiego szczebla partyjnego. Bardzo dobrze ukazują nam to media poprzez odkrywanie tej właściwej strony polityka. Oglądając debaty publiczne przez ostatnie lata zauważyłem, że środowiska partyjne pozostają bez większych zmian w składzie. Wysokie miejsca na listach wyborczych dostają często ludzie niekompetentni, lecz posiadający obeznanie polityczne, twarz. A co za tym idzie, brakuje miejsc dla ludzi młodych, wykształconych, energicznych, znających się merytorycznie na rządzeniu.

Moim zdaniem polskie rządy od roku 1989 zrobiły duże postępy, jednak by dorównać kryteriom europejskim potrzeba wielu reform i osiągnięcia dojrzałości naszej demokracji. Tymczasem nasi konstytucyjni przedstawiciele permanentnie idą w przeciwnym kierunku, cofają się…

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Piszesz w zajawce: "...skłaniam się do refleksji nad pozycją naszego państwa w Europie. Jak jesteśmy postrzegani przez innych".
Tekst nie zawiera ani refleksji nad pozycją naszego państwa w Europie, ani wniosków na temat postrzegania nas przez innych. Brak powiązania między zapowiedzią, a faktyczną treścią.
Odszedłeś od zamierzonego celu w kierunku populistycznej krytyki posłów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.