Facebook Google+ Twitter

Trochę wiosny jesienią... Przyroda zwariowała w Rudzie Śląskiej

Współautorzy: Barbara Podgórska

Fenomen natury, pokryte kwatami w nietypowej porze roku pigwowce, można ogladać w Rudzie Śląskiej. Według potocznych przekonań, rośliny kwitące po raz drugi jesienią wróżą ostrą zimę.

Kwiaty / Fot. Adam K. PodgórskiW Rudzie Śląskiej na skwerze przy parkingu obok Urzędu Stanu Cywilnego kwitnie pigwowiec japoński.I nie byłoby nic zadziwiającego w tym, że kwitnie, gdyby nie to, że kwitnie zupełnie nie w porę.

Normalnie pigwowce zakwitają w marcu i kwietniu, jeszcze przed wykształceniem ulistnienia. Opisywane krzewy kwitną po raz drugi w tym roku, obficie, jakby na przekór owocom, które je gęsto pokrywają.


Pąki / Fot. Adam K. PodgórskiNa jednym i tym samym osobniku obserwujemy więc kwiaty, nierozwinięte jeszcze pąki kwiatowe, zawiązki świeżych owoców oraz zupełnie dojrzałe owoce. Warto przypomnieć, że owoce pigwowca, aromatyczne, twarde i bardzo kwaśne, podobnie jak owoce pigwy pospolitej, z która jest nagminnie mylony, znakomicie nadają się do rozmaitych, atrakcyjnych przetworów: galaretek, konfirutr, syropów, a zwłaszcza znakomitych nalewek. Owoce / Fot. Adam K. PodgórskiZawiązki owoców / Fot. Adam K. Podgórski

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

A dziś już zima na całego!
... brrr, jak zimno.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.