Facebook Google+ Twitter

Trójmiejskie Neptunalia 2007 w pełni

Students Coalition Festival - taką nazwę noszą zorganizowane wysiłkiem 14 trójmiejskich uczelni Neptunalia 2007 czyli święto wszystkich studentów. O imprezie rozmawiam z jej głównym koordynatorem Maciejem Barskim z Uniwersytetu Gdańskiego.

Maciej Barski - główny koordynator Students Coalition Festival- Neptunalia 2007. / Fot. Zbiory prywatneW piątek Paradą Studentów w Sopocie rozpoczęły się Neptunalia, tradycyjne coroczne święto żaków, które od zeszłego roku organizują największe trójmiejskie uczelnie. Za nami pierwsze imprezy i koncerty. Czy wszystko idzie zgodnie z planem i jesteście jako organizatorzy zadowoleni?
– Jak najbardziej. Mimo że nie mogłem być w ostatni weekend w Trójmieście i nie obserwowałem wydarzeń z bliska dochodzą do mnie wieści o pozytywnym przyjęciu przez studentów przygotowanych imprez. Zdarzyło się już sporo. Odbyły się dwa plenerowe koncerty. Indios Bravos zagrał z zespołem Coma w Gdańsku. W Gdyni w sobotę gościliśmy zespół Vavamuffin. Szyki pokrzyżowała nam trochę pogoda, która nie była sprzyjająca dla imprez na świeżym powietrzu. Większości studentów nie przeszkadzała ona jednak w zabawie.

Trójmiasto kojarzy się z morzem. Pojawiła się sportowa impreza, którą śmiało można uznać za wyróżniającą się na tle miast organizujących swoje studenckie święta...
– To prawda. Dzięki inicjatywie i kreatywności studentów Akademii Morskiej w gdyńskim porcie odbył się niesamowity wyścig. Sześciu wioślarzy ze sternikiem to skład tzw. smoczych łodzi. Zmagania na sprinterskim dystansie 450 metrów były niezwykle emocjonujące. Udział wzięło 6 ekip z największych trójmiejskich uczelni. Warto też wspomnieć o wspanialej imprezie pod hasłem White Fartuch Party, która odbyła się w sobotę. Zabawa studentów Akademii Medycznej trwała aż do rana, także na zewnątrz klubu, gdzie grała muzyka i został odpalony grill.

Studia od zawsze kojarzą się z kabaretami. W czasach studenckich pierwsze kroki stawiało obecnie wiele znanych i lubianych kabaretów. Neptunalia to dobry czas, żeby się pośmiać?
– W niedzielę zaproponowaliśmy studentom lubiany i oczekiwany przez nich kabareton. Spotkał się z dużym zainteresowaniem publiczności. Bilety wyprzedano dużo wcześniej, wiele osób nie dostało się na spektakl. Studenci mieli wybór. W tym samym czasie w różnych miejscach wystąpiły dwie gwiazdy polskiego kabaretu: Hrabi oraz Łowcy. B. Jak zawsze nie zabrakło dobrej zabawy, co potwierdza, że wśród studentów poczucie humoru jest wciąż pielęgnowaną wartością. Od zeszłego roku wszystkie uczelnie są w organizacyjnej koalicji.

Jak logistycznie jest to duże przedsięwzięcie?
Mogę powiedzieć, że bardzo duże. Co prawda do każdej z imprez potrzeba różną ilość osób do pomocy. Przygotowaniem mniejszych wydarzeń zajmuje się np. jedynie około 5 osób, jednak koncerty wymagają już znacznie większego nakładu sił. Ogólnie w całość zaangażowanych jest około 300 osób.

A co z finansami? Czy możesz zdradzić jak kształtuje się w tym roku budżet Neptunaliów?
– Początkowo planowaliśmy go na 1 milion złotych, jednak z powodu różnych sytuacji związanych z nagłym wycofywaniem się niektórych firm ze sponsorowania mamy do dyspozycji około 500- 600 tys. złotych. Oczywiście największą część pieniędzy przeznaczamy na opłacenie gwiazd muzycznych. Studenci na każdy koncert mają wstęp wolny, stąd tak duże kwoty są potrzebne w budżecie imprezy.

Czy muzycy wyrażają dużą ochotę grania na takiej imprezie?
– Telefony w sekretariacie Parlamentu Studenckiego urywają się już na długo przed rozpoczęciem Neptunaliów. Muzycy dzwonią, dopytują się o możliwość zagrania, supportowania gwiazd. Nierzadko przesyłają swoje "demówki" do przesłuchania. Również Ci najwięksi chętnie przyjmują zaproszenie. Muszę przyznać, że wszyscy, których chcieliśmy w ramach Neptunaliów zobaczyć i posłuchać zagrali, bądź jeszcze zagrają. Wiele się już zdarzyło, jednak wiele jeszcze wydarzy.

Jakie imprezy czekają nas jeszcze w ramach Students Coalition Festival?
– Już w czwartek wielkie święto dla fanów kiczu i plastikowej muzyki. Na jednym koncercie wystąpią Ivan Komarenko, Mandaryna oraz zespół Boys. W niedzielę gratka dla fanów ambitniejszego grania. W kościele św. Jana wystąpi Lech Janerka. Dodatkowo Trójmiasto odwiedzi Sidney Polak, Akurat i formacja Homo Twist z Maćkiem Maleńczukiem na czele. Na koniec, 26 maja zapraszam na rockowy finał z udziałem grup Golden Life, Kobranocka, Kukiz i Piersi i Hey. Spodziewamy się około 10 tys. osób. Oprócz tego odbywa się wiele imprez mniejszych, m. in. Kino pod Gwiazdami oraz Dni Kultur na Wydziale Filologiczno-Historycznym. Muszę się przyznać, że sam dokładnie nie znam całego "rozkładu jazdy". Tyle jest wydarzeń, że często zerkam, co w danym dniu będzie się działo, bo nie sposób wszystkiego zapamiętać.

Nie skończyły się jeszcze tegoroczne Neptunalia, a studenci już pytają o przyszły rok. Czy też zamierzacie organizować wspólnie jedno wielkie święto?
– Oczywiście. Myślę, że zeszły rok był swego rodzaju przetarciem. Nie wszystko było doskonałe, w tym roku jest już dużo lepiej. Postaraliśmy się, żeby każda uczelnia i każdy wydział zachował odrębność i mógł zorganizować imprezy niekolidujące ze sobą wzajemnie. Ważne, że potrafimy współpracować, a dzięki temu środki finansowe pozyskane od sponsorów są dużo większe niż w przypadku odrębnych akcji. Razem można z pewnością więcej i lepiej.

Więcej informacji na stronach www.scf.gda.pl, www.neptunalia.gda.pl.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Oliwio, myślę,że tym razem jest naprawdę w czym wybierać i nie chodzi tylko o koncerty, ale również wystawy, prezentacje, Dni Kultur. Ciężko wszystko zawrzeć w takim wywiadzie:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Trochę zabrakło mi pytań o skład i rozkład wydarzeń - na każdym forum przelewa się krytyka organizatorów za tak mało ambitne propozycje. Co z tego, że dużo, skoro to wszystko w większości albo już było, albo jest żenujące.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.