Facebook Google+ Twitter

Trójmiejskie szpitale potrzebują krwi. Zostań krwiodawcą

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku bije na alarm. Brakuje krwi grup: 0Rh+ ; 0Rh-; ARh ; ARh-; BRh-; ABRh-. Sprawdź, jak możesz pomóc.

Mimo rozwoju biotechnologii ze względu na unikalną strukturę i właściwości krwi, nie można jej wyprodukować w laboratorium. Jedynym jej wytwórcą jest ludzki organizm, a źródłem honorowi dawcy, dlatego cały czas pozostaje towarem na wagę życia lub śmierci.

Niestety każdego roku w okresie letnim dochodzi do sytuacji krytycznej: w sezonie urlopowym spada ilość oddawanej krwi, a wzrasta jej zapotrzebowanie, zwłaszcza do pilnych operacji ratujących życie, m.in. poszkodowanym w wypadkach drogowych.

Ta niechlubna reguła dotyczy również Trójmiasta. Bywają dni, że w Gdyni do terenowego punktu pobrań Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (RCKiK) zgłasza się zaledwie kilka osób. "Brakuje krwi grup 0Rh , 0Rh-, ARh , ARh-, BRh- i ABRh - alarmuje RCKiK w Gdańsku, apelując jednocześnie o zgłaszanie się chętnych do pomocy do siedziby RCKiK, oddziałów terenowych lub do ambulansów podczas wyjazdowych zbiórek.

Krew może oddać każda zdrowa osoba w wieku od 18 do 65 lat po wypełnieniu szczegółowej ankiety, wstępnego badania krwi i badania lekarskiego tuż przed pobraniem.

W Trójmieście krew można oddać w siedzibie RCKiK w Gdańsku przy ulicy Hoene Wrońskiego oraz w punkcie terenowym w Gdyni Redłowie przy ulicy Powstania Styczniowego (Instytut Medycyny Morskiej i Tropikalnej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego). Godziny rejestracji dawców można znaleźć na www.krew.gda.pl

- Przyjechałem do Gdyni na urlop, ale że akurat trafiłem na kiepską pogodę postanowiłem, że zrobię coś pożytecznego i oddam krew - mówi pan Tomek oddający krew w terenowym punkcie pobrań w Gdyni Redłowie. - Naprawdę nie ma się czego bać, samo oddanie krwi trwa około 10 min, a krew pobierana jest przy pomocy sprzętu podobnego do wykonania kroplówki. Nad wszystkim czuwają pielęgniarki, więc naprawdę nikomu nie stanie się krzywda - przekonuje Marta Szewczyk, krwiodawca z Gdyni. - Po odczekaniu kilku minut od zakończenia pobrania można już iść do domu. Trzeba jedynie pamiętać, by tego dnia nie przemęczać się i zjeść coś wysokokalorycznego, stąd czekolada lub inne słodycze, który otrzymuje się po oddaniu krwi. Ważne jest również zjedzenie lekkiego posiłku przed pobraniem.

Dla RCKiK prowadzone są również zbiórki ambulansowe w wybranych punktach Trójmiasta Prowadzą je współpracujące z Polskim Czerwonym Krzyżem organizacje zrzeszające krwiodawców.Podczas gdy dla wielu lato to czas urlopów, dla nich to czas pełnej mobilizacji, by przekonać i zachęcić do podzielenia się życiodajnym lekiem, jakim jest krew.

W Gdyni będzie można oddać krew już w najbliższą niedzielę 7 sierpnia. Zbiórkę organizuje tutejszy Strażacki Klub Honorowych Dawców Krwi przy Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdyni przy wsparciu klubu Krewniacy Klub Trójmiasto.

- Zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w kolejnej zbiórce w ramach akcji "niedzielna zbiórka kwi”, która odbędzie się na placu przy Kościele NMP Królowej Polski przy ulicy Świętojańskiej w godz. 10.00 do 13.30 - zaprasza Paweł Gil, prezes Strażackiego Klubu HDK organizator akcji. - Podczas ostatniej czerwcowej zbiórki w tym samym miejscu zarejestrowało się 28 potencjalnych dawców krwi, oddały ją 24 osoby, co daje łącznie prawie 11 litrów zebranej krwi. Dziękujemy krwiodawcom za ten dar serca - dodaje.

Krew w autokarze RCKiK można również oddawać w Sopocie. Tu zbiórki odbywają się w każdy wtorek przy kościele pod wezwaniem Św. Jerzego przy ulicy Bohaterów Monte Cassino, czyli popularnym ''monciaku" Akcji patronuje Krewniacy Klub Trójmiasto.

- Gorąco zachęcam do oddawania krwi zwłaszcza latem, gdy jest ona szczególnie potrzebna, ponieważ często przez ludzką brawurę wzrasta liczba wypadków, a zapasy krwi szybko się kończą. Zresztą prawda jest taka: nigdy nie wiadomo, czy krew nie będzie kiedyś potrzebna nam samym.Warto się nad tym zastanowić- mówi Marta Szewczyk.

Osoby pragnące oddać krew po raz pierwszy mogą zapoznać się z przewodnikiem dawcy dostępnym na www.krew.gda.plZnajdują się w nim wszystkie informacje na temat samego procesu pobrania i tego do jakich celów wykorzystuje się oddaną krew oraz o ewentualnych czasowych przeciwwskazaniach do jej oddania.

Przypomnijmy, że krew to Kropla w morzu potrzeb, a ratuje życie jak mawiają strażacy ze Strażackiego Klubu Honorowych Dawców Krwi w Gdyni, można w skrócie opisać kluczową rolę krwi dla życia i zdrowia człowieka. Jej głównym zadaniem jest transportowanie substancji pokarmowych, wody, tlenu czy dwutlenku węgla. Służy również do utrzymywania wewnętrznej równowagi organizmu oraz uczestniczy w reakcjach obronnych i odpornościowych. Całkowita objętość krwi w organizmie dorosłego człowieka to około 5 - 6 litrów. Ratuje życie chorych w ciężkich stanach i poszkodowanym w wypadkach, ale stanowi również zabezpieczenie do większości operacji chirurgicznych. Brak odpowiedniej ilości krwi danej grupy może spowodować przełożenie lub nawet wstrzymanie wykonania planowego zabiegu.

Poza stroną RCKiK informacje o zbiórkach krwi dla trójmiejskich szpitali można znaleźć na przykład na stronie Strażackiego Klubu HDK Gdynia

www.hdkstrazgdynia.doverie.pl/ czy facebooku Klubu Krewniaków www.facebook.com/krewniacyclub


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Oczywiście, liczy się krew każdej grupy, również B Rh+ i AB Rh+, która w tej chwili jest dostępna w Gdańsku, ponieważ nigdy nie wiadomo, kiedy i w jakiej ilości może zostać wykorzystana.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.