Facebook Google+ Twitter

Trolle są wśród nas, czyli rzecz o wirtualnym mącicielu

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-03-13 16:32

W internecie, jak w każdym środowisku, obowiązują zasady regulujące wzajemne relacje między internautami. Ten kodeks określany jest netykietą. Na "czarnej liście" poważniejszych plag wśród wirtualnej społeczności znajduje się trolling.

Czym jest trolling?

Dawno, dawno temu, za siedmioma wirtualnymi lasami, żyły sobie paskudne istoty, które zwano trollami. Zakłócały one rozmowy użytkowników królestwa internetu. Tak mogłaby zaczynać się bajka, opowiadająca o niezwykłych, magicznych istotach, jednakże występowanie internetowych trolli wcale nie jest fikcją. Z takimi użytkownikami spotykamy się na co dzień na forach, czatach, kręgach dyskusyjnych. Nawet nie wiedzą, że określone zachowania mają swoją nazwę.

Etymologia słowa może naprowadzić nas na definicję związaną ze światem fantastyki, baśni, wędkarze i miłośnicy ryb trolling skojarzą z metodą połowu ryb drapieżnych, polegającą na ciągnięciu wędką przynęty na żyłce lub lince za łodzią. Oba te znaczenia w jakiś sposób oddają działalność wirtualnego trolla. Większość osób zna trolle, czyli potwory o szkaradnej fizjonomii i równie paskudnym charakterze. Zjawisko komputerowego trollingu ma cechę wspólną z baśniowym stworem – zadaniem wirtualnego trolla jest przeszkadzanie i utrudnianie internetowej działalności, zakłócanie rozmów (trolle łapią uczestników rozmowy niejako „na wędkę”). Obszarem aktywności trolli są fora internetowe, grupy dyskusyjne, itd., czyli wszędzie tam, gdzie można poprzeszkadzać, skłócić osoby i potem „po angielsku” uciec.

Jaki wpływ ma internet na naszą świadomość?

Osobowość trolla

Serwis trole.joemonster.org i stworzona przez niego "Wielka Ilustrowana Encyklopedia Internetowa” wymieniają różne rodzaje trolli (wraz z dowcipnymi, adekwatnymi do charakterystyki trolla, obrazkami Mike’a Reeda), bo tak jak wśród ludzi, trolle mają swoje kategorie, rasy – jest ich aż 83, m.in.: gestapowiec, jajogłowy, ulicznica, buntownik bez pojęcia, osioł. Kim są poszczególne typy? Gestapowiec nie toleruje rozmów nie na temat, ulicznica to miłośniczka rozmów o seksie, a buntownik bez pojęcia nie cierpi autorytetów. Każdy z nich ma swoją własną metodę działania.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Joanna
  • Joanna
  • 13.03.2011 23:53

Ze wszystkim się zgadzam oprócz tego porównania do walki Don Kichota z wiatrakami - trolle nie są niczym urojonym, są w zupelności realni... :) mimo iż wirtualni

Komentarz został ukrytyrozwiń
my
  • my
  • 13.03.2011 20:00

ŚWIĘTA RACJA

Komentarz został ukrytyrozwiń
ja
  • ja
  • 13.03.2011 19:59

GŁUPOTY

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.