Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

9775 miejsce

Tropem polskich latarni morskich - przewodnik

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-12-19 21:02

Latarnie morskie nie są jeszcze przeżytkiem, choć z pewnością zmienia się ich przeznaczenie. Tą pierwotną i podstawową funkcją było oczywiście wskazywanie drogi zagubionym statkom. Dziś są głównie niepowtarzalnymi atrakcjami turystycznymi.

 / Fot. Mateusz War. CC 2.0Latarnia morska (inaczej też: bliza, baka, far, faros, torma) - to znak nawigacyjny w postaci wieży, umieszczonej na brzegu lub w wodzie. Wieża ta wysoka jest na min. 15 metrów, a na jej wierzchołku umieszczone jest źródło światła wysyłające sygnały o dużym natężeniu (zasięg min. 15 Mm = ok. 27,80 km) i szczególnej charakterystyce, która nie może powtarzać się w promieniu wielu mil morskich.

Po zmierzchu latarnie morskie są identyfikowane na podstawie światła, którego cechy są dokładnie opisane w locjach i spisach świateł. Za dnia odróżniamy je na podstawie wyglądu tj. kształtu, konstrukcji, koloru wieży. Źródło światła latarni morskiej znajduje się przeszklonej kopule, która jest zwieńczeniem wierzy. To miejsce nazywane jest laterną (lub też kabiną, kamerą latarnianą czy kopułką świetlną).

Chyba tylko najwięksi ignoranci potrafią ominąć obojętnym krokiem latarnie w Ustce czy Kołobrzegu, spędzając wakacje, w którymś z tych kurortów.
W Polsce znajduje się 13 udostępnionych do zwiedzania latarni morskich:
LM Świnoujście, LM Niechorze, LM Kołobrzeg, LM Gąski, LM Darłowo, LM Jarosławiec, LM Ustka, LM Czołpino, LM Stilo, LM Rozewie, LM Hel, LM Gdańsk Nowy Port (nieaktywna), LM Krynica Morska.

Do zwiedzania udostępniona jest również latarnia w Sopocie, jednak formalnie obiekt ten nie jest latarnią morską, choć potocznie tak się go nazywa.
Oprócz tego istnieją 3 latarnie, które można podziwiać tylko z zewnątrz, gdyż zamknięte są dla turystów: LM Kikut, LM Jastarnia, LM Góra Szwedów (nieaktywna), LM Gdańsk Port-Północny.

Warto wspomnieć również o latarniach, które zostały zniszczone i nie istnieją już na naszym wybrzeżu: LM Gdynia - Oksywie (zniszczona w 1939 roku podczas obrony Kępy Oksywskiej) i LM Jastarnia - Bór (latarnia została zastąpiona przez Górę Szwedów, a wieżę nieczynnej latarni wysadzono w powietrze (1939), by utrudnić orientację niemieckim okrętom).

Każda w naszych rodzimych latarni ma niepowtarzalną historię i coś szczególnego co sprawia, że warto odwiedzić każdą z nich. I tak na przykład latarnia w Świnoujściu jest najwyższym znakiem nawigacyjnym na całym bałtyckim wybrzeżu (prawie 65 metrów) w dodatku jest to jedyna polska latarnia świecąca światłem dwukolorowym. Natomiast korpus latarni w Stilo wykonany jest z elementów żeliwnych, łączonych nitami . Na całym świecie istnieją tylko trzy takie konstrukcje (!).


AG

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Anna Grzelak
  • Anna Grzelak
  • 20.12.2011 19:54

Obiecuję poprawę :) ten materiał mam nadzieję będzie jedynie wstępem do dalszych artykułów na ten temat. Latarnie morskie też są mi szczególnie bliskie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Materiał konkretny i uporządkowany, ale jak dla mnie trochę krótki, bo temat latarni jest mi szczególnie bliski.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.