Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

14726 miejsce

Tropikalny cyklon Dineo szaleje nad wschodnim wybrzeżem Afryki

Cyklony tropikalne są zjawiskami, które niosą z sobą największe niebezpieczeństwa. Tego rodzaju żywioł o nazwie Dineo, w tej chwili nadciąga nad Mozambik.

Obraz satelitarny cyklonu tropikalnego Dineo nad Kanałem Mozambickim; 14.02.2017 (satelita Terra). / Fot. NASA/Jeff Schmaltz/LANCE/EOSDIS Rapid Response/Kathryn HansenW dniu 14 lutego 2017 roku, tropikalny cyklon Dineo przybrał na sile, zdążając w kierunku południowozachodnim ponad wodami Kanału Mozambickiego. Tego samego dnia, MODIS (Moderate Resolution Imaging Spectroradiometer - spektroradiometr obrazujący średniej rozdzielczości) zainstalowany na pokładzie satelity Terra (NASA), o godz. 10:45 czasu lokalnego (8:45 czas w Polsce) uchwycił obraz tej tropikalnej burzy, w chwili kiedy znajdowała się na zachód od wyspy Europa.

Kilka godzin później (13:00 czas w Polsce), centrum wczesnego ostrzegania amerykańskiej armii, Joint Typhoon Warning Center raportowało o utrzymującym się wietrze, którego prędkość wynosiła 55 węzłów (ponad 100 kilometrów na godzinę). Synoptycy prognozują, że w ciągu najbliższych 24 godzin, może nastąpić zwiększenie rozmiarów zjawiska, jeszcze nim osiągnie południowy Mozambik.

Satelita Terra jest jednym z trzech statków Systemu Obserwacji Ziemi (ang. Earth Observing System); pozostałe to Aqua i Aura. Przyrząd badawczy NASA pozostaje na orbicie od końca 1999 roku. Koszt budowy i umieszczenia na orbicie wyniósł ok. 1,3 mld dolarów. Terra pracuje w ramach programu Earth Science Enterprise, którego zadania skupiają się na ocenie zmian zachodzących w środowisku naturalnym planety.


źródło: NASA

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.