Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

1123 miejsce

Tropikalny pająk żyje na obrzeżach polskich lasów

Żyje w Polsce pająk tajemniczy, duży i skryty. Jego całkowicie zielone ubarwienie sprawia, że w bujnej roślinności go nie dostrzeżemy.

Samica Spachacza zielonawego ( Micrommata virescens ) w odmianie z ciemnozielonym znakiem na odwłoku. / Fot. Artur HampelSpachacz zielonawy ( Micrommata virescens ), bo o nim jest mowa, jest jedynym gatunkiem należącym do rodziny spachaczowatych żyjącym na terenie Europy. Największe spachaczowate mogą w tropikach dorastać do 5 cm i osiągać rozpiętość odnóży do około 30 cm.

Nasz rodzimy spachacz zielonawy jest dużym jak na polskie warunki pająkiem i osiąga wielkość około 1,5 cm i rozpiętość odnóży około 5 cm . Ten bardzo ładnie ubarwiony pająk jest dla człowieka całkowicie niegroźny. Jego jad nie stwarza dla nas zagrożenia, choć samica w obronie gniazda potrafi boleśnie ukąsić. Pająki te prowadzą nocny tryb życia, co w połączeniu z ich zielonym ubarwieniem sprawia, że są bardzo trudne do wypatrzenia. Zamieszkują obrzeża lasów i bujne zarośla.

Lubią zaglądać do domostw wyłapując drobne owady zarówno z podłogi jak i ścian i sufitów. Co ciekawe pająki te potrafią chodzić nie tylko do przodu. Posiadły umiejętność poruszania się bokiem oraz do tyłu. Nieźle też skaczą. Ze względu na skryty tryb życia populacja tego gatunku w Polsce nie jest dokładnie znana. Obserwowany jest na obszarze niemal całej Polski.

Sądzić jednak można, iż należy do gatunków raczej rzadkich. Dlatego też zamiast go rozdeptywać, wypuśćmy specyficznego gościa do ogrodu. Spachacze nie budują sieci. Polują na swoje ofiary lokalizując je bardzo czułymi i długimi odnóżami.Samiec Spachacza zielonawego (Micrommata virescens) / Fot. Artur Hampel

Łatwiejszy do zauważenia jest samiec tego pająka, który co prawda jest nieco mniejszy, ale za to jego odwłok ubarwiony jest na jaskrawy - żółty i buraczkowy kolor. Wraz z nadchodzącym październikiem, młode pająki tego gatunku szykują się do przezimowania. Pełną dojrzałość osiągną na wiosnę. Spachacz zielonawy jest również gatunkiem hodowanym przez pasjonatów i dający im wiele radości. Żyją około dwóch lat.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Na szczęście jeszcze go nie spotkałem...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przyczyn może być kilka, jednak najbardziej prawdopodobna hipoteza to taka. która mówi o gotowej porcji energii, potrzebnej do dalszego cyklu rozrodczego. Co do spachacza, to samica nie zjada samca po kopulacji. Ciekawe jest jednak to, że pająk pada po kilku,kilkunastu dniach. Możliwe, że część pająków postanowiła w wyniku ewolucji nie marnować tego, co i tak się niebawem zepsuje. Ot, taka pajęcza gospodarność.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czy zbadano przyczynę kanibalizmu u tych istot? I to samic, bo samce tego nie robią.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jolka
  • Jolka
  • 09.09.2012 19:08

Bardzo ładny ten pajączek :) galeria też

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.