Facebook Google+ Twitter

Trudna droga do sutanny

  • Źródło: Dziennik Łódzki
  • Data dodania: 2006-07-03 13:49

Przez dwa dni czternastu młodych mężczyzn z Łodzi, Pabianic, Zgierza i mniejszych miejscowości archidiecezji łódzkiej udowadniało, że może zostać klerykami.

Testy psychologiczne, dziesięć pytań z wiedzy religijnej, wypracowanie na temat życia Kościoła, wizji kapłaństwa i fenomenu powołania oraz rozmowa z rektorem seminarium - tak wyglądały zmienione egzaminy dla kandydatów na księży w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi. Do tej pory polegały na indywidualnej rozmowie kwalifikacyjnej.

Przez dwa dni czternastu młodych mężczyzn z Łodzi, Pabianic, Zgierza i mniejszych miejscowości archidiecezji łódzkiej udowadniało, że może zostać klerykami.
- Nocowali w pokojach kleryków, jedli w seminaryjnej stołówce. W ten sposób mogli od razu poznać miejsce, w którym pragną się uczyć - tłumaczy ks. Dariusz Kucharski, prorektor WSD w Łodzi.
Kandydaci na kleryków mocno przejęci kartkowali swoje dokumenty, m.in. życiorys i opinię proboszcza, a nawet numer NIP. Wszystko musiało być dopięte na ostatni guzik przed spotkaniem z rektorem WSD ks. Januszem Lewandowiczem.
- Ksiądz rektor drążył, dlaczego tu jestem - mówi Tomasz Woźniak ze Strońska pod Zduńską Wolą. -
Kandydaci do seminarium zdawali egzamin z wiedzy religijnej
Odpowiedziałem, że nie można być szczęśliwym bez Chrystusa i mam zamiar przekonać o tym innych w dzisiejszych czasach przepełnionym złem, choćby wszechobecną pornografią.
Z niektórymi kandydatami przyjechali księża z macierzystych parafii. Podopiecznych przedstawiali dyżurnym klerykom jako "Boże owoce".
Wyniki egzaminu zostaną ogłoszone w środę. Druga tura sprawdzianu odbędzie się 8 i 9 września. Listę kandydatów, którzy przejdą przez egzaminacyjne sito, musi zatwierdzić arcybiskup Władysław Ziółek.
(hod.) - Dziennik Łódzki

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.