Facebook Google+ Twitter

Trudna droga do zrozumienia. Recenzja książki "Drogi Gabrielu. List"

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2010-11-03 22:29

"Drogi Gabrielu. List" to książka nowerskiego dziennikarza pięknie opowiadająca o relacjach ojca z synem.

okładka książki "Drogi Garbielu. List" autorstwa Halfdana W. Freihowa / Fot. źródło:materiały prasowe wydawcyNajlepszym znanym ludzkości sposobem wyrażania uczuć, opowiadania o trudnych i intymnych przeżyciach i umacniania więzi jest list. Im dłuższa przyjaźń, głębsze uczucia, trudniejsze tematy - tym listy bywają grubsze. Jeden z nich tworzy książkę „Drogi Garbielu. List”.

W powieści-liście norweskiego dziennikarza Halfdana W. Freihowa, codzienność przeplata się z metafizyką. Od zamiaru oczyszczenia łodzi, jego myśli przechodzą do relacji z synem i jego choroby - autyzmu. "Wszystko jakoś się ze sobą łączy" - pisze autor. List do syna, opowiada o nim samym. "Uważasz, że to trudne, sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem. Nie pojmujesz, jak można rozumieć i jednocześnie nie rozumieć" - przekonuje syna.

W tej szczerej opowieści wiedza łączy się z mądrością, a wspomnienia wspólnie spędzonych chwil z życiowymi radami. To wszystko przeplata się, tworzy mozaikę, w której odbija się budowana z trudem i pośród wyrzeczeń relacja między ojcem, a autystycznym synem. Ojciec przekazuje mu to, czego sam się o nim dowiedział. Im głębiej wnika w umysł dziecka, im trudniejsze problemy wspomina - tym szybciej w czytelniku rodzi się dziwna mieszanina współczucia i podziwu.

Książkę „Drogi Gabrielu” czyta się jak prawdziwy list. Chciałoby się całość ogarnąć jednym spojrzeniem, ale strach uronić ważne słowo. A każde zdanie, każde słowo może mieć znaczenie. Ciężko się oderwać, a uczucia narastają. W końcu podziw dla miłości i determinacji bierze górę. List do Gabriela niesie nadzieję.

Egzemplarz do recenzji udostępniło wydawnictwo "Znak"

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.