Facebook Google+ Twitter

Trudne życiowe decyzje - przygotowania do wyboru zawodu.

Co roku wiele młodych osób staje przed koniecznością dokonania trudnych, bo rzutujących nieraz na całe życie wyborów. Takimi są decyzje o wyborze drogi prowadzącej do zdobycia upragnionego zawodu.

Pracownicy Powiatowego Urzędu Pracy otrzymali od uczniów w podziękowaniu namalowane przez nich obrazy. / Fot. Jerzy Jastrzębski22 lutego w Powiatowym Zespole Szkół I Placówek Specjalnych w Legionowie odbyło się drugie z kolei spotkanie uczniów z gimnazjum i Szkoły Przysposabiającej do Pracy z specjalistami od zawodoznawstwa : Adrianną Ptaszyńską i Joanną Krupą z Powiatowego Urzędu Pracy w Legionowie. Podczas pierwszego spotkania w Powiatowym Urzędzie Pracy uczniowie zapoznawali się z systemem organizacyjnym urzędu, poznawali czym się zajmują pracownicy instytucji, jaki jest obieg dokumentacji i jak załatwiać swoje sprawy, do kogo się zwrócić z prośbą o pomoc.

Po raz drugi uczniowie spotkali się z ekspertami z Powiatowego Urzędu Pracy na w szkole. Tym raz otrzymali bardzo trudne zadanie, oceniali swoje możliwości i predyspozycje do wykonywania określonego zawodu. Wypełniali kolorowe ankiety, kwestionariusze, rozwiązywali krzyżówki i dyskutowali z gośćmi. Poszukiwali najskuteczniejszych sposobów poznania siebie.

-Samoocena jest trudną rzeczą dla każdego człowieka-mówiła Ewa Zielińska- Jemioło dyrektor szkoły- sprawia też problemy Wypełnianie kwestionariusza. Poszukiwanie własnych mocnych stron przy wyborze zawodu. / Fot. Jerzy Jastrzębskiuczniom o szczególnych potrzebach edukacyjnych. To spotkania ma uzmysłowić młodym ludziom , że nie mogą wybrać zawodu jakiego by pragnęli oni i ich rodziny. Lista zawodów dla nich jest ograniczona możliwościami. Z drugiej strony to spotkanie dodało uczestnikom wiary, że mają duże szanse na wybranie naprawdę ciekawego zawodu i pracy. Każdy z młodych ludzi znalazł wiele pozytywnych cech i zdolności, które zadecydują o przyszłej drodze życiowej. Dodała rozmówczyni.

Adriana Ptaszyńska, ocenia te spotkania jako niesłychanie korzystne, nie tylko dla młodzieży, lecz również dla pracowników Powiatowego Urzędu Pracy w Legionowie. Jest to nowy rodzaj współpracy, który stawia szczególne wymagania przed pracownikami publicznych służb zatrudnienia. Tu nie wystarcza wiedza z zawodoznawstwa, czy z innych dziedzin, ale umiejętność empatii i współodczuwania.

-Jesteśmy przygotowani, - podkreśla Adriana Ptaszyńska, nieść pomoc absolwentom szkoły w wypełnianiu formularzy, przekazywaniu czytelnych informacji, pokierowaniu do właściwego referatu, aby wyjaśnić sprawę. Tej empatii i zrozumienia uczą nas niewątpliwie spotkania z młodzieżą niepełnosprawną intelektualnie. Dostarczają wiele cennych i ciekawych spostrzeżeń oraz wniosków. Podczas warsztatów z młodzieżą pracownicy widzą potrzebę tworzenia miejsc pracy dla tej właśnie grupy.- dodaje.

Dlaczego warto pracować? Dyskusja i ustalanie jaką rangę ma praca w życiu człowieka. / Fot. Jerzy Jastrzębski-Nasi uczniowie marzą o pracy-mówi- Katarzyna Przewłocka nauczycielka, inicjatorka spotkań. Przez cały cykl nauczania przygotowujemy ich do wejścia w świat dorosłych. Tam praca jest jednym z kluczowych elementów życia.
Każdy człowiek ma marzenia. Pozwólmy naszym uczniom również je spełniać i się realizować się w wybranym przez siebie zawodzie. Myślę,że te spotkania to pierwszy krok na drodze ku dorosłości. Pracownicy Powiatowego Urzędu Pracy przygotowują już następne spotkania z uczniami szkoły.

Zawody ,ich charakterystyka, kryteria doboru do zawodu, jak poszukiwać pracy na chronionym i otwartym pracy, to tematy najbliższych spotkań.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.