Facebook Google+ Twitter

Trudniej będzie pomagać biednym i chorym. Rząd odbiera ulgi

Wychodzi na to, że państwo, które wielu swoim obywatelom nie potrafi pomóc w życiowym starcie, chorobie albo biedzie, bo wciąż narzeka na brak pieniędzy, nie chce też by obywatele wzajemnie sami sobie pomagali.

Premier Jarosław Kaczyński. | Fot. Karina Trojok, Dziennik Zachodni. Rząd chce uderzyć stowarzyszenia i fundacje wspierające talenty oraz organizacje sprawujące opiekę nad ludźmi biednymi, chorymi i nieradzącymi sobie w życiu. Stworzył projekt, który sprawi, że wielu potrzebującym, w tym dzieciom i młodzieży nie zostanie udzielona pomoc.

W sejmowej Komisji Finansów Publicznych leży rządowy projekt zmiany ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Uwzględnia on między innymi usunięcie punktów art. 18, dzięki któremu przedsiębiorcy wspierający finansowo organizacje pożytku publicznego, mogły sobie częściowo odpisać darowizny od podatku. Projekt będzie rozpatrywany przez Sejm po 29 sierpnia. Stanowisko rządu w tej sprawie będzie przedstawiał minister finansów Stanisław Kluza.

Jeśli koalicja przepchnie te zmiany i wejdą one w życie, organizacje stracą znaczącą część podstawy swojego funkcjonowania. Wychodzi na to, że państwo, które wielu swoim obywatelom nie potrafi pomóc w życiowym starcie, chorobie albo biedzie, bo wciąż narzeka na brak pieniędzy, nie chce by obywatele wzajemnie sami sobie pomagali.

Przed południem skierowaliśmy pytania do Ministerstwa Finansów oraz Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w tej sprawie. Okazało się, że oba resorty żyją już długim weekendem i nie ma szans na uzyskanie odpowiedzi w kwestii zagrożenia finansów na pomoc ludziom.

Pytamy polityków

Poseł Grzegorz Napieralski (SLD)
W ubiegłej kadencji przyjęliśmy ustawę o organizacjach pożytku publicznego, dzięki której obywatele mogli na przykład przekazać na ich konta 1 proc. swojego podatku od dochodów. Takie projekty bardzo pobudzają społeczną działalność, bo przecież są to organizacje non profit. Bardzo dobrze, że przedsiębiorcy, którzy chcą pomagać stowarzyszeniom i fundacjom sprawującym opiekę nad chorymi, czy słabszymi nieradzącymi sobie ludźmi, mogą sobie częściowo rekompensować te wydatki odpisując je od podatku. Skoro rząd chce to zmienić, to tym pomysłem całkowicie zaprzecza swoim deklaracjom o państwie solidarnym.

Poseł Bronisław Komorowski (PO)
Wydaje mi się, że za tą decyzją stoją jakieś przesłanki. Pewnie zdarzają się nadużycia. Jednak pomimo różnych patologii, zjawisk, które mają miejsce, taka zmiana będzie krzywdą dla mechanizmu działającego na całym świecie. Wielu ludzi potrafi i chce się organizować i pomagać innym, a osoby zamożne mogą i często chcą wspierać organizacje charytatywne. Ale obecni rządzący niechętnie patrzą na ludzi samodzielnych, bo teraz krajem rządzą ludzie, którzy uważają, że państwo powinno być omnipotentem, wszystko kontrolować.


CZYTAJ TEŻ: “Nie będzie można odpisać darowizn od podatku"
Mówią:
Dyrektor ds. informacji i rozwoju Fundacji im. Stefana Batorego.
Szefowa mysłowickiego hospicjum Cordis
Szef Izby Rzemieślniczej w Katowicach


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

miałbym w kontekście odbierania nam przez rząd "zaskórniaków" taką oto propozycję. Przeznaczmy "zaoszczędzone" pieniądze na podwyżki dla członków rządu, przedstawicieli PiS, LPR i samoobrony w radach nadzorczych i koalicyjnych parlamentarzystów. I na Maybachy dla kierownictwa "jedynie słusznej" partii.

Komentarz został ukrytyrozwiń

odnoszę wrażenie, że podstawowym obowiązkiem każdego ministra finansów jest wyszukiwanie miejsc, z których rząd mógłby ściągnąć haracz. Prześcigają się w tym kolejni ministrowie, kolejne rządy. Z obietnic państwa solidarnego i państwa taniego pozostanie jedynie słowo państwo. Takiego państwa, którego machina będzie mogła finansować kolejne niewydarzone pomysły rządzących. Takiego państwa, które zadba o dobrobyt elity rządzącej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

ok ,zdjecie zmieniono,nasz komentarz stal sie zbyteczny
ale to nic nie szkodzi,i tak widze to co widze,

Komentarz został ukrytyrozwiń

no wlasnie?(w dodatku troche niedokladnie ogolony...)

Komentarz został ukrytyrozwiń

A czegóż ten pan na zdjęciu taki zadowolony!?:(

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.