Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

32127 miejsce

Trudno o przyjaciół...

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-06-05 14:13

Nieautentyczne więzi między człowiekiem a człowiekiem tworzy lepiszcze tombakowego złota ułudy, chciejstwa, niekompetencji, ignorancji, lekceważenia, arogancji. Stąd prosta droga do jakże bolesnych dla otoczenia uzurpacji i rozczarowań....

Człowiek dobry - wstydzi się nawet przed psem.
Antoni Czechow

Nie od dziś głoszę bliźnim nieco strawestowaną kwestię Klary do Papkina: "Jeśli nie chcesz mojej zguby, przyjacielem bądź mi luby/a/”. Jest to – niestety - wielokroć wołanie na puszczy… Jakże nieprawdopodobnie brzmi dziś wyznanie Maeterlincka - przytoczone przez Joyce’a: „Jeśli Sokrates opuści rankiem swój dom, znajdzie mędrca siedzącego na swym progu. Jeśli Judasz wyjdzie po zmroku, ku Judaszowi zwróci kroki swoje”. W obecnych czasach trudno trafić za człowiekiem i do człowieka... Prawda moralna stała się czymś odrębnym od egzystencji fizycznej!

Rozpowszechniła się mitomania. Kompensacja zgrzebnej egzystencji, chudej kondycji, atrofii możliwości? W środku mitu - pisał Mieczysław Jastrun - człowiek nie wie, że jest nim ogarnięty, jego postępowanie przypomina często krok ślepca. Sam tworzy mity o sobie i wchodzi w zmitologizowane kontakty międzyludzkie. Nieautentyczne więzi między człowiekiem a człowiekiem tworzy lepiszcze tombakowego złota ułudy, chciejstwa, niekompetencji, ignorancji, lekceważenia, arogancji. Stąd prosta droga do jakże bolesnych dla otoczenia uzurpacji graniczących z manią prześladowczą. Efekt mniemanologii co dzień stosowanej, chorych rojeń o własnej osobie.

Jednak myliłby się ten, kto by sądził, że dobrze czują się odtwórcy nie swoich – cudzych -
ról. Jakże często przybrane maski okazują się dziurawe, spadają, a ”bohaterowie” nie potrafią utrzymać się w roli. O czymś to w końcu także świadczy, że spożycie leków uspokajających i nasennych „na głowę” ludności dramatycznie wzrasta. Biedna głowa!

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (37):

Sortuj komentarze:

"Uważaj na przyjaciół, wrogów lepiej znasz" IRA

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 08.06.2009 12:05

W nawiązaniu do komentarza pana Tadeusza:
Pani Olga Lipińska tak dobrze wyraziła to co wielu Polaków czuje http://www.przekroj.pl/ludzie_rozmowy_artykul,4825,0.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dzisiaj człowiek człowiekowi wilkiem...
Na darmo ze świecą można szukać, osób które bezinteresownie bliźniemu pomogą...
LUDZIE !
OBEJRZYJCIE się wkoło siebie, a na pewno znajdziecie ukrywającą się osobę oczekującą WASZEJ pomocy !

Komentarz został ukrytyrozwiń

W moim odczuciu, gorycz zawarta w artykule jest ubocznym skutkiem naszej transformacji ustrojowej. Po niej, niektórym ludziom załamał się grunt pod nogami. Nie mogli się znaleźć w nowej rzeczywistości. Dotychczasowi przyjaciele, gdzieś się zapodziali. Zdradzili mnie wszyscy. Jak mogli tak paskudnie postąpić. Tak na nich liczyłem. Gdzie się podziali? Ja to znam z autopsji. Oni, po prostu zajęli się swoimi sprawami, swoim bytem. Jeśli byt człowieka jest zagrożony - a to miało, niestety miejsce po zmianie ustroju politycznego w Polsce - wówczas człowiek zatraca się w pogoni za środkami potrzebnymi do własnej egzystencji, do utrzymania się na powierzchni i najzwyczajniej zapomina o przyjażniach. Gdy spojrzymy na środowisko medialne, to azuważymy, że wielu z niego znikło z życia publicznego. To, jak wspomiałem - Ci, którzy nie umieli się znaleźć w realiach w których się tylko liczą wartości materialne. To co poruszył Marek, jest problemem bardzo skomplikowanym. Nie da się go wyczerpać w jednym komentarzu. Dlatego na tym kończę, współczując głęboko Markowi. Gdybym tak mógł pomóc, jak nie mogę, to bym pomógł nie tylko Jemu. Wielu jest Mu podobnych.
Gorąco Pozdrawiam Wszystkich z W24.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wspaniale refleksyjny tekst !!!!!


"Tego samego chcieć i tego samego nie chcieć - oto jest dopiero przyjaźń."
/Salustiusz/

Komentarz został ukrytyrozwiń

" Bo cóż to za przyjaciel, że poszukujesz go tylko dla zabicia godzin? Szukaj go zawsze po to , by te godziny z nim przeżyć"- K. Gibrana

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Elu, ma Pani racje, przyjażń jest albo jej nie ma. A jeżeli chodzi o przyjaźń damsko- męską (bez erotycznych zabarwień) to może być wielka i najprawdziwsza na świecie:)))))

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 07.06.2009 10:56

Pani Magdo, zastanawiam się czy właściwe jest mówić "prawdziwej" przyjaźni? Według mnie, przyjaźń jest albo jej nie ma. Jest wiele przykładów przyjaźni damsko-męskich, chociaż oczywiście zawsze jest możliwość, że się rozwinie w kierunku erotycznym :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Adamie piszesz jak zawsze cudownie, ale tym razem się z Tobą nie zgadzam. Czy uważasz , że nie ma prawdziwej przyjażni między kobieta a mężczyzną?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wspaniały tekst. Pozwolę sobie zacytować frag. "Proroka" Kahlila Gibrana "Przyjaciel jest twoją spełnioną potrzebą. Jest polem , które obsiewasz, miłością, z którego z dziękczynieniem zbierasz plony. On jest twym pożywieniem i ogniskiem domowym. ....I niech nie będzie żądnego celu w przyjaźni, prócz pogłębienia ducha." Ale to tylko nabożne życzenia. W dzisiejszym świecie wszystko jest"interesowne"

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.