Facebook Google+ Twitter

Trudny powrót na scenę, czyli "Ja, Feuerbach" w Teatrze Ateneum

Głośna sztuka niemieckiego dramatopisarza i reżysera Tankreda Dorsta pokazuje istotę teatru, w którym "nowe" ściera się ze "starym".

Piotr Fronczewki (Feuerbach) / Fot. Bartek Warzecha, Teatr AteneumSpektakl "Ja, Feuerbach" w reżyserii Piotra Fronczewskiego to przejmująca opowieść o teatrze i prawach nim rządzących. A także o dylematach i rozterkach związanych z powrotem, który może okazać się sukcesem lub porażką.

Głównym bohaterem jest Feuerbach (Piotr Fronczewski), wybitny aktor starej daty, który po 7 latach przerwy chce wrócić do zawodu. W tym celu przychodzi na przesłuchanie do jednego z teatrów, gdzie ma wystąpić przed reżyserem Lettau. Na miejscu zostaje potraktowany bardzo obcesowo przez Asystenta reżysera (Grzegorz Damięcki). A Lettau nie zaszczyca aktora nawet jednym słowem, w ogóle się nie pokazuje i wychodzi w trakcie jego występu, całkowicie go lekceważąc...

Piotr Fronczewki (Feuerbach) / Fot. Bartek Warzecha, Teatr AteneumSztuka ta jest prawie monodramem - z uwagi na przewagę kwestii jednej postaci. Jest również próbą dla najwybitniejszych aktorów. W 1990 roku rolę Feuerbacha zagrał Tadeusz Łomnicki, teraz tego trudnego zadania podjął się Piotr Fronczewski - godny następca Łomnickiego.

Bez wątpienia na największe brawa zasłużył Piotr Fronczewski, który dał popis swojego kunsztu aktorskiego. Jego rola była trudna, gdyż mówił prawie bez przerwy. I był bardzo przekonujący - szczególni w scenie z wymyślonymi ptakami. Bohater wykreowany przez Fronczewskiego przypłacił szaleństwem odejście z teatru. Pragnął oczarować Asystenta, pokazać mu swoją maestrię, zdjął nawet buty, by wczuć się w rolę. I zostawił je, gdy schodził ze sceny. Było to bardzo symboliczne.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.