Facebook Google+ Twitter

Trudny rok dla wynajmujących mieszkania w stolicy

Właściciele czynszowych mieszkań w Warszawie podnoszą stawki wynajmu. Za trzypokojowe mieszkanie w centrum trzeba miesięcznie zapłacić nawet 25 procent więcej niż przed rokiem!

http://commons.wikimedia.org/wiki/Image:Warsaw6vb.jpg GNU Free Documentation license. / Fot. DocentXTypowym okresem wzrostu cen najmu nieruchomości, szczególnie mieszkań, w Warszawie jest przełom września i października, kiedy to do stolicy zjeżdżają studenci z całego kraju, rozpoczynający lub kontynuujący naukę w Warszawie. Jesień stanowi też apogeum corocznych migracji zarobkowych z mniejszych do większych miast. Duży popyt na rynku najmu w tym okresie powodował więc wzrost cen. Co więc spowodować mogło kwietniową podwyżkę?

Dlaczego drożeją mieszkania w Warszawie

- Zaobserwowaliśmy wzrost kosztów najmu mieszkań najbardziej poszukiwanych, czyli dwupokojowych, w nowych budynkach w centrum i blisko centrum. Wzrost ten spowodowany jest dużym popytem na takie mieszkania, a małą podażą oraz wzrostem cen mieszkań - tłumaczy Beata Orłowska, przedstawicielka Emmersona, jednej z największych w Polsce agencji nieruchomości. - Myślę o mieszkaniach, w których czynsz wynosi od 2500 do 3000zł. Jeszcze kilka miesięcy temu takie mieszkania można było znaleźć nawet o 10 - 15 proc. taniej. Mieszkania takie są poszukiwane zarówno przez Polaków jak i obcokrajowców, którzy cenią sobie dobrą lokalizację, standard mieszkań oraz budynków.

http://commons.wikimedia.org/wiki/Image:Warszawayg1.jpg Public domain. / Fot. DocentXPrócz Emmersona, wzrost cen najmu dostrzeżony został przez serwis Krajowy Rynek Nieruchomości: - Ceny wynajmu wzrosły w Warszawie o około 5 proc. w skali roku (porównanie pierwszego kwartału 2007 z pierwszym kwartałem 2008). Podstawą naszej analizy jest ponad 3 tys. ofert prywatnych - mówi Bartłomiej Burejza z KRN. - W I kwartale 2007 roku trzeba było zapłacić średnio za wynajem 1494 zł, obecnie jest to stawka rzędu 1563 zł. Za wynajem mieszkania jednopokojowego trzeba zapłacić obecnie 1701 złotych, rok temu była to kwota rzędu 1541 zł. Najbardziej, aż o 25 proc. wzrosły ceny wynajmu mieszkań 3-pokojowych (2541 zł - średnia cena wynajmu lokalu 3-pokojowego).

KRN, tłumacząc tę sytuację, doszedł do tych samych wniosków co analitycy Emmersona - rosnący popyt bez rosnącej podaży mieszkań do wynajęcia winduje ceny czynszu. Według Emmersona są jednak mieszkania, których na razie nie dotknął wzrost cen; chodzi tylko o duże i ekskluzywne lokale. - Wzrost czynszów nie objął tych apartamentów. Ten segment utrzymuje się na stałym poziomie, a nawet w niektórych dzielnicach zanotowaliśmy spadki czynszów - mówi Beata Orłowska. – Wynika to z faktu, iż w tym segmencie jest duża podaż i część właścicieli po kilkumiesięcznym oczekiwaniu na klienta decyduje się na obniżkę czynszu. Jak na razie duże i drogie mieszkania są wynajmowane głównie przez obcokrajowców oraz pracowników na kierowniczych stanowiskach w dużych firmach.

Standardowe powody

- Zwykle wzrost ceny najmu ma miejsce w sytuacji gdy podnoszony jest standard mieszkania, a więc po remoncie lokalu lub doposażeniu go. Innym powodem może być chęć zabezpieczenia się właściciela przed zapowiadanymi przez rząd wzrostami cen gazu, prądu i wody czyli kosztów eksploatacyjnych mieszkań - twierdzi specjalista ds. nieruchomości Tomasz Błeszyński.

Rok dużych podwyżek

Od lat największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania dwu i trzypokojowe i to właśnie wśród nich odnotowywany jest, i będzie, największy wzrost cen najmu. O ile, na razie, wśród pytanych przeze mnie kilkudziesięciu studentów uczących się i wynajmujących mieszkania w stolicy, nie było przypadków podniesienia czynszu, to prawdopodobnie mogą się oni spodziewać go już wkrótce – W najbliższych latach można sie spodziewać dalszych wzrostów cen wynajmu, szczególnie że spada liczba klientów posiadających odpowiednią zdolność kredytową, wymaganą przy zakupie mieszkania – zapowiada Bartłomiej Burejza.

Trudno powiedzieć jak duży wzrost cen czeka chętnych na najem, w typowy dla tego okresie jesiennym, lecz z całą pewnością będzie to dla nich trudny rok - rok podwyżek.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Cytaty:
- Ceny wynajmu wzrosły w Warszawie o około 5 proc. w skali roku.
- Najbardziej, aż o 25 proc. wzrosły ceny wynajmu mieszkań 3-pokojowych

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tylko tytuł lekko onetowy. Bo w zasadzie tak, ale tylko w odniesieniu do wyjątkowej sytuacji.
Większość wynajmujących - studenci i migrujący masowo z mniejszych miast - szuka mieszkań tańszych, a więc nie w centrum i nie w nowych budynkach. Czyli ich ta podwyżka w ogóle nie dotyczy.
A że 2-pokojowe mieszkania w centrum, w nowych budynkach są coraz trudniejsze do znalezienia to oczywiste - w końcu ile można w już zabudowanym centrum dopchnąć nowych budynków ;) No i mieszkania 2-pokojowe też stanowiły tylko część propozycji. W efekcie w tym drobnym fragmencie rynku zrobił się impas, stąd dotyczący go wzrost cen. A czy to generalnie naprawdę będzie "trudny rok dla wynajmujących mieszkania w stolicy" to dowiemy się jesienią :)

Ps. A DC właśnie jest przykładem Czytelnika, który przyjął, że tytuł ma przełożenie na treść. Pewnie nie on jeden.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 24.04.2008 10:20

Niech podwyzszaja ile chca i tak nie bede tam studiowal.

Komentarz został ukrytyrozwiń

cóż, przymierzam sie do wynajęcia mieszkania, komus, dwa pokoje i taka wiadomość jak ta, jest dla mnie własnie dobra:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Komu przykro temu przykro. Są tacy co na tym nieźle zarobią i w to im graj!

Komentarz został ukrytyrozwiń

cóż, bardzo mi przykro:)

ale to pierwsze zdjęcie jest super! normalnie warszawskie downtown:-D

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.