Facebook Google+ Twitter

"Trujemy węglem" - ekolodzy korygują reklamę PGE

Dziś o świcie w centrum Warszawy ekolodzy dokonali zmiany hasła reklamowego koncernu PGE na: „Trujemy węglem od początku do końca”. W ten sposób chcą zwrócić uwagę na szkodliwość emisji powstających w wyniku spalania węgla.

W centrum Warszawy grupa działaczy Greenpeace zmieniła hasło, którego PGE użyło w kampanii wizerunkowej z „Robimy prąd od początku do końca” na „Trujemy węglem od początku do końca”. Zmiana dwóch słów, diametralnie zmieniła znaczenie przekazu. / Fot. Greenpeace/Bogusz BilewskiGrupa aktywistów Greenpeace dokonała dziś brawurowej akcji. Na dużych rozmiarów banerze, prezentującym w centrum stolicy reklamę koncernu PGE (róg Al. Jerozolimskich i ul. Chałubińskiego), zmienili hasło, którego firma użyła w kampanii wizerunkowej z „Robimy prąd od początku do końca” na „Trujemy węglem od początku do końca”. Zmiana dwóch słów, diametralnie zmieniła znaczenie przekazu. Jest to reakcja na kampanię, która według ekologów nie mówi całej prawdy na temat negatywnych skutków spalania węgla na zdrowie ludzi.

„Produkcja energii ze spalania węgla wiąże się z emisją dziesiątek, a nawet setek tysięcy ton zanieczyszczeń, które wdychamy wszyscy i które niszczą nasze zdrowie. Jest coraz więcej opracowań jasno wskazujących na to, że emisja pyłów, szkodliwych gazów i toksycznych metali z elektrowni węglowych wiąże się z poważnymi chorobami. Potwierdzają to raporty takich instytucji jak Światowa Organizacja Zdrowia, Europejska Agencja Środowiska czy międzynarodowa organizacja Health and Enviromental Alliance” – mówi Katarzyna Guzek, rzeczniczka prasowa kampanii Greenpeace Klimat i Energia.

Greenpeace zwraca uwagę, że szeroko zakrojona kampania wizerunkowa PGE odbywa się w czasie, w którym rząd blokuje przyjęcie ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE), które są doskonałą alternatywą dla węgla – korzystniejszą dla Polek i Polaków, krajowej gospodarki, a także bardziej przyjazną środowisku i zdrowiu ludzi. Organizacja podkreśla też, że problem szkodliwego dla zdrowia spalania węgla w elektrowniach dotyczy zarówno PGE jak i wielu innych spółek energetycznych w Polsce oraz że potrzebna jest zmiana systemowa dla całego sektora energii w kierunku OZE i efektywności energetycznej.

„Koncern należący do skarbu państwa powinien rozwijać przede wszystkim te technologie, które są najkorzystniejsze dla państwa i obywateli. Nie rozumiemy zatem, czemu w swojej ogólnopolskiej kampanii na którą zostały wydane olbrzymie pieniądze z rachunków za prąd, które płacimy wszyscy, promuje się tak przestarzałą energetykę, jak ta oparta na węglu” – dodaje Katarzyna Guzek.

Więcej informacji o wpływie zanieczyszczeń ze spalania węgla na zdrowie można znaleźć w raporcie organizacji Helath and Enviroment Allience.;raporcie organizacji Helath and Enviroment Allience: http://www.env-health.org/IMG/pdf/heal_report_the_unpaid_health_bill_how_coal_power_plants_make_us_sick_final.pdf

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Arturze, pytanie Twoje zawisło w próżni...

A ono jest bardzo zasadnicze - demaskuje miałkość argumentów "ekologów". No cóż w słusznej sprawie każdy chwyt jest czysty.

Zresztą, taki protest wnosi dosłownie tyle samo, co nawoływanie do społecznego poczucia odpowiedzialności za Ziemię i zalecanie, aby montowali sobie ludziska w domach dynama rowerowe do oświetlania pomieszczeń. Korzyść podwójna: bezpłatna czysta energia i utrata zbędnych kalorii.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Po pierwsze mam pytanie. Czy to tylko zbieżność nazwisk, czy też autorka cytuje swoje słowa jako rzecznika prasowego Greenpeace Klimat i Energia?

Wracając do meritum. Samo negowanie elektrowni węglowych niewiele wnosi do sprawy. Lobby energii odnawialnej jest coraz silniejsze, płyną za takowymi rozwiązaniami ogromne pieniądze. Należy jednak postawić w tym miejscu pytanie, czy każde rozwiązanie związane z energią odnawialną jest korzystne z ekologicznego punktu widzenia? Otóż nie jest i dobrze by było, gdyby takie organizacje jak Greenpeace raczyły poinformować o tym społeczeństwo negując rozwiązania jakim są elektrownie węglowe.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.