Facebook Google+ Twitter

Trumny 34 ofiar katastrofy są już w Pałacu Prezydenckim

Kolejne trumny z ciałami prezydenckich urzędników, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem, zostały przewiezione w czwartek wieczorem do Pałacu Prezydenckiego.

- Wróciliście w trumnach, okrytych biało-czerwonymi sztandarami, jako bohaterowie - powiedział w czwartek premier Donald Tusk podczas ceremonii żałobnej na warszawskim lotnisku wojskowym Okęcie. Trumny przykryte narodowymi flagami były wynoszone z samolotu przez żołnierzy (wśród nich byli m.in. podchorążowie z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie) w asyście rodzin i umieszczane na katafalkach.

Do kraju wróciły m.in. ciała prezesa IPN Janusza Kurtyki, Rzecznika Praw Obywatelskich Janusza Kochanowskiego, szefa BBN Aleksandra Szczygły, biskupa polowego WP gen. Tadeusza Płoskiego, dowódcy Wojsk Lądowych gen. Tadeusza Buka i posłów Grzegorza Dolniaka, Sebastiana Karpiniuka, Macieja Płażyńskiego, Jolanty Szymanek-Deresz, Zbigniewa Wassermanna, dyrektora Biura Kadr i Odznaczeń Barbary Mamińskiej oraz dyrektora Zespołu Protokolarnego Prezydenta Izabeli Tomaszewskiej, ks. prałata Romana Indrzejczyka - spowiednika i kapelana prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Na lotnisku ostatni hołd oddali m.in. marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, premier Donald Tusk, ministrowie, przedstawiciele Sejmu i Senatu, duchowieństwo, wyżsi dowódcy wojskowi.

Premier zaznaczył, że każda z osób, które zginęły w katastrofie, pełniła swoją służbę "jak potrafiła najlepiej". - My tak jak najlepiej potrafimy będziemy chcieli wasze dziedzictwo, wasz dorobek dźwignąć i ponieść dalej - dodał. Zapewnił, że Polska będzie też pamiętała o bliskich zmarłych, a szczególnie o ich dzieciach.

Po zakończeniu ceremonii powitania tragicznie zmarłych odmówiono ekumeniczną modlitwę.
Następnie trumny zostały przeniesione do karawanów, które - jeśli rodziny wyraziły taką wolę - ulicami Warszawy pojechały na Torwar, gdzie odbyło się czuwanie modlitewne.

Trumny z ciałami prezydenckich urzędników zostały w czwartek wieczorem przewiezione do Pałacu Prezydenckiego. W związku z przewiezieniem trumien wejście do Pałacu było przez dwie godziny zamknięte. Ok godz. 21.30 zostało otwarte i kolejne osoby z tłumu oczekujących, mogą wejść, by oddać hołd zmarłej tragicznie parze prezydenckiej Marii i Lechowi Kaczyńskim.

W środę do kraju sprowadzono trumny z 30 ciałami ofiar katastrofy, wśród nich: szefa Kancelarii Prezydenta Władysława Stasiaka, prezydenckiego ministra Pawła Wypycha oraz pracowników Kancelarii Prezydenta: Katarzyny Doraczyńskiej i Dariusza Jankowskiego.

W Moskwie trwa wciąż identyfikacja pozostałych ofiar katastrofy. Szefowa rosyjskiego Ministerstwa Zdrowia Tatiana Golikowa zapewniła, że zakończy się najpóźniej w przyszłą środę.

Źródła: Onet.pl, Gazetaprawna.pl, relacje telewizyjne

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.