Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

25628 miejsce

Truskawki i jagody świetne na problemy z pamięcią

Okazuje się, że dzięki truskawkom nasz mózg starzeje się wolniej. Odpowiadać za ten stan rzeczy mają przeciwutleniacze z grupy flawonoidów. Opóźniają wystąpienie zaburzeń pamięci oraz problemów z kojarzeniem faktów.

 / Fot. fot.M.Bachorski-RudnickiNaukowcy amerykańscy na łamach „Annals of Neurology” ogłosili, że truskawki oraz jagody zawierają barwniki z grupy flawonoidów, czyli antocyjanidyny. Te substancje powodują, że owoce długo utrzymują swój kolor, ale także bardzo dobrze radzą sobie z upływem czasu.

Badania, które wcześniej prowadzono na ochotnikach oraz zwierzętach dawały zaskakujące wyniki. Okazało się, że substancje te mogą korzystnie wpływać na działanie pamięci oraz wspomagają ogólnie pracę mózgu u osób starszych.

Uczona dr Elizabeth Devore z Brigham postanowiła dokonać badań na grupie wybranych kobiet. Od roku 1976 przebadała 120 tysięcy starszych kobiet. Średnia wieku wyniosła 74 lata. Z tej grupy doktor Devore udało się wyodrębnić ponad 16 tys. starszych kobiet, które w latach 1995-2001 co dwa lata pytano o to, jak się czują i co jedzą.

Wyniki okazały się zaskakujące. Te z pań, które regularnie spożywały jagody, czy truskawki posiadały zdecydowanie lepszą kondycję intelektualną od tych, które tych owoców regularnie nie jadły. Aż o 2,5 roku opóźnił się u nich proces zaburzenia poznawczego, czyli nie miały kłopotów z pamięcią, dezorientacją i nie występował problem tzw. rozumienia trudniejszych zagadnień.

Na podstawie przeprowadzonych badań wiele wskazuje, że nasza dieta powinna być bogata zarówno w truskawki, jaki i jagody. Z jednej strony zapobiegniemy problemom z zapamiętywaniem, z drugiej spożywanie tych owoców to sama przyjemność.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Panie Pawle, wie pan tak samo dobrze, jak ja, że te badania to sobie możemy włożyć...między bajki :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kiedyś, kiedyś na najzwyklejszej działeczce pracowniczej mogłem pękać z dumy jako posiadacz pewnej holenderskiej odmiany truskawek, które owocowały dwukrotnie. Jeny, jaki to był powiew Zachodu. Wydawało się po pierwszym sezonie, że idąc do sklepu nie będzie kolejki i wszystko będzie pakowane w płótna Boscha. Tak magiczny był ich kolor, smak i wszelakie inne walory. No, jednakże pojawili się "najeźdźcy", od szczurów poczynając, a kończąc na amatorach kilku główek maku. Te wspaniałe rozdeptywane truskawki musiały wpłynąć na moją pamięć. Normalnie brakowało tych kilku koszyków. Niestety, wtedy nie znałem wyników badań dr Elizabeth Devore z Brigham. Ostatecznie można było zawijać truskawki w "Dziennik Ludowy" albo w "Na przełaj".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czytałem też panie Andrzeju taką publikację, gdzie niemieccy naukowcy dowiedli, że naukowcy niemieccy nie istnieją. :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zabawne są takie badania.

Co dwa lata pytać o to, co się jadło. ;)

I skupiać się akurat na dwóch owocach, które nie są żadnym wyjątkiem, jeśli chodzi o zawartość antocyjanidyn.
Ba, co więcej, w tabelach ta zawartość określana jest odpowiednio jako średnia (jagody) i niska ( truskawka).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zgadza się, jedzmy truskawki, bo mają wiele zalet. Są także afrodyzjakiem -> link zwłaszcza, ze niedługo będzie można kupić już te polskie. I najzdrowsze nie są te największe.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Interesujący tekst. Czy tu chodzi o leśne czarne jagody? Są wszystkie pyszne i na pewno zdrowe.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szkoda że sezon truskawkowy jest taki krótki, a i na jagody mam nie daleko. Bardzo lubią mnie kleszcze i od pewnego czasu unikam zbierania jagód.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawy artykuł, a truskawki? Zawsze i wszędzie i nawet mi nie zbrzydły pomimo kilkunastu lat pielęgnowania plantacji :) - dawne dzieje

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.