Facebook Google+ Twitter

Trwa 10. Warszawski Festiwal Skrzyżowania Kultur

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2014-09-27 18:48

24 września rozpoczął sie 10. Warszawski Festiwal Skrzyżowania Kultur. Muzyka świata rozbrzmiewać będzie do niedzieli, a wszystkim wydarzeniom towarzyszy hasło przewodnie jubileuszowej edycji "Legendy i odkrycia".

Teta / Fot. mat.organizatoraFestiwal Skrzyżowanie Kultur, powstał z inicjatywy władz Warszawy i od początku organizowany jest przez Stołeczną Estradę.

Podczas tej imprezy prezentowane są najciekawsze zjawiska z zakresu muzyki i kultury świata. W trakcie dziewięciu lat istnienia Festiwal trwale zaistniał na kulturalnej mapie Warszawy, zbudował swój charakter i prestiż, oraz stworzył własny, wierny krąg odbiorców. W jego ramach swoją twórczość zaprezentowało ponad 177 artystów indywidualnych i grup z ponad 60 krajów. Głównym założeniem i misją Festiwalu jest otwieranie warszawiaków i gości na bogactwo kultur współczesnego świata.Hugh Masekela / Fot. mat.organizatora

Pierwszego dnia na festiwalowej scenie pojawił się Teta, niezwykły wokalista i gitarzysta z Madagaskaru, który snuł muzyczną opowieść o życiu swojego plemienia Szczęśliwych Ludzi. Drugą gwiazdą wieczoru był Hugh Masekela – 75-letni mistrz afro-jazzu i pionier muzyki fusion, uważany jest za jednego z najwybitniejszych współczesnych trębaczy. U jego boku zaśpiewała piękna i energetyczna Nomfusi. Po zakończeniu występów na głównej scenie, w klubie festiwalowym zagrał zespół Miąższ.

Chłopcy kontra Basia. / Fot. mat.organizatoraW czwartkowy wieczór podczas serii bezpłatnych koncertów publiczność zapoznała się z brzmieniem world music po polsku. Na scenie pojawił się polsko-ukraiński kwartet Dagadana oraz zespół Mosaik łączący polską muzykę dawną i tradycyjną z orientalnymi brzmieniami. Zagrała: Kapela Maliszów, Chłopcy kontra Basia, Sutari, Hańba! oraz Studium Instrumentów Muzycznych. Kapela Maliszow / Fot. mat.organizatoraMosaik / Fot. mat.organizatora
Występom Polaków przysłuchiwali się menedżerowie, producenci i organizatorzy wielkich muzycznych wydarzeń z Norwegii, Czech, Wielkiej Brytanii, Danii, Węgier, Francji, Holandii, Belgii, Malezji oraz Stanów Zjednoczonych, którzy przybyli na zaproszenie Stołecznej Estrady.
Podczas dyskusji panelowych, szukano odpowiedzi na pytanie „Jak sprawić, by muzyka świata stała się częścią popkultury?”.

koreański duet Su: m / Fot. mat.organizatora Wczoraj na scenie pojawił się koreański duet Su: m, tworzący oryginalny mariaż tradycyjnych brzmień i współczesnych kompozycji. Drugą gwiazdą wieczoru był król abisyńskiego soulu Mahmoud Ahmed, który porwał festiwalową publiczność do tańca.

Osoby zainteresowane etiopską muzyką i literatura mogły dzisiaj uczestniczyć o godz. 17.00 w spotkaniu „Kierunek Etiopia”, który prowadził dziennikarz Polskiego Radia Kuba Borysiak.Mahmoud Ahmed / Fot. mat.organizatora
Jego gośćmi byli: Michal Lipszyc – wybitny tłumacz literatury, pod którego redakcją powstał najnowszy numer „Literatury na świecie” poświęcony Etiopii oraz Francis Falceto – odkrywca i promotor etio-jazzu, wydawca ponad 30 płyt „Ehtiopiques”. O kulturze i historii rodzinnego kraju Mahmouda Ahmeda opowiedziała również dr Hanna Rubinkowska-Anioł. A swoim świeżym spojrzeniem na muzyczne tradycje Etiopii podzielił się reżyser Maciej Bochniak.

Zaś wieczorem na festiwalowej scenie pojawi się mistrz morny z Wysp Zielonego Przylądka Zé Louis, a później Brazylijczycy z Barbatuques

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.