Facebook Google+ Twitter

Trwa 50. jubileuszowy Muzyczny Festiwal w Łańcucie

W sobotni wieczór uroczystą galą operową zainaugurowano 50. jubileuszowy Muzyczny Festiwal w Łańcucie. Imprezę prowadził dyrektor artystyczny festiwalu Vladimir Kiradjiev.

Muzeum-Zamek w Łańcucie. Od 1961 roku odbywa się tu jeden z najbardziej znanych w Polsce, Europie i na świecie Festiwal Muzyczny. / Fot. Gabriela BlajerW plenerowym koncercie, który odbył się w łańcuckim parku zabrzmiały sceny balowe z różnych oper. 50. edycję Muzycznego Festiwalu w Łańcucie zaszczycili swą obecnością znani soliści: sopranistka Victoria Loukianets, tenor Philippe Do i Zenon Kowalski - baryton, a także orkiestra Filharmonii Podkarpackiej i Chór Instytutu Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego.

W czasie trwania koncertu wybitni polscy artyści: Rafał Olbiński i Franciszek Maśluszczak malowali obrazy, których tematyka nawiązywała do festiwalu. Malarze przyjechali do podkarpackiej stolicy muzyki na zaproszenie Fundacji "Bliźniemu swemu". Dzieła twórców wystawione zostaną na aukcji, z której dochód przeznaczony będzie na pomoc ubogim i bezdomnym.

Łańcucki festiwal potrwa do 29 maja. W programie przewidziano w sumie 13 koncertów, w tym 3 nocne. Dla łańcuckiej publiczności wystąpią m.in. Krzysztof Penderecki, Konstanty Andrzej Kulka i 50. Muzyczny Festiwal w Łańcucie rozpoczął się koncertem plenerowym. / Fot. Gabriela BlajerIngolf Wunder.

Organizatorem Muzycznego Festiwalu w Łańcucie - jednego z najstarszych i najbardziej znanych w Polsce - Państwowa Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego w Rzeszowie. Dyrektorem naczelnym festiwalu jest dyr. Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie Marta Wierzbieniec, a dyr. artystycznym Vladimir Kiradjiev.

Pierwsze łańcuckie spotkania z muzyką poważną odbyły się w 1961 r. Impreza pod nazwą Dni Muzyki Kameralnej miała miejsce w dawnej rezydencji Lubomirskich i Potockich. Koncerty festiwalowe odbywają się tu do dnia dzisiejszego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.