Facebook Google+ Twitter

Trwa akcja "Bezpieczna droga do szkoły"

Od 1 do 12 września w całej Polsce przeprowadzana jest kampania „Bezpieczna droga do szkoły”. Organizatorem akcji jest Komenda Główna Policji. Akcja oparta o szereg różnych działań ma zwiększyć bezpieczeństwo w okolicach szkół.

Akcja "Bezpieczna droga do szkoły" odpowiada potrzebie ochrony młodych ludzi, którzy tuż po wakacjach wracają do szkoły. Szczególnie tych, którzy po raz pierwszy stają się samodzielnymi uczestnikami ruchu. Są jeszcze rozkojarzeni i bardzo często nie zwracają uwagi na swoje bezpieczeństwo.

- Nie wyobrażam sobie, żebyśmy zaprzestali takich akcji. Działania te nie są pożądanymi, ale koniecznymi - powiedział rzecznik prasowy komendanta stołecznej policji nadkom. Marcin Szyndler. - Szczególnej pomocy potrzebują najmłodsi, którzy nigdy wcześniej nie uczestniczyli w ruchu drogowym bez nadzoru opiekunów. Rodzice często nie chcą, albo nie potrafią nauczyć ich bezpiecznego poruszania się na drodze do szkoły. Dlatego też policja na chwilę zastępuje rodziców.

Statystyki policyjne mówią same za siebie - w wypadkach drogowych giną dzieci. Na początku roku szkolnego policja odnotowuje zwiększoną liczbę wypadków z udziałem najmłodszych uczestników ruchu. Dlatego też Komenda Główna Policji co roku organizuje akcję, która ma umożliwić uczniom spokojny powrót do szkoły. Policjantów mają wesprzeć strażnicy miejscy i żandarmi wojskowi.

Działania prowadzone przez policję to nie tylko kontrola stanu dróg czy sygnalizacji świetlnej w okolicach placówek oświatowych. Akcja obejmuje swoim zasięgiem również nadzór na szkołami położonymi w pobliżu tras o natężonym ruchu drogowym, kontrole autobusów dowożących dzieci do szkoły. Nadkomisarz Szyndler przekonuje, że braki czy ewentualne błędy są natychmiast opracowywane i przekazywane odpowiednim jednostkom. W miejscach, gdzie dochodzi do największej liczby wypadków, zostały przygotowane specjalne posterunki, które mają zwiększyć bezpieczeństwo zarówno dzieci, jak i kierowców.

Bardzo ważnym elementem kampanii są także spotkania organizowane w szkołach podstawowych, które mają uświadomić rodzicom, nauczycielom, jak i samym uczniom, jakie niebezpieczeństwa towarzyszą poruszaniu się po drogach. Policjanci i strażnicy miejscy będą także uczyć zasad pokonywania jezdni i poruszania się w jej obrębie, przekazywać podstawowe zasady ruchu drogowego.

- Działania takie obejmują nie tylko pogadanki z dziećmi, ale także prewencję indywidualną. Policjant, widząc na przykład nieprawidłowe przejście przez pasy, ma możliwość natychmiastowej reakcji i uświadomienia dziecku, jakie błędy popełnia - mówi nadkom. Szyndler.

Celem akcji jest nie tylko odpowiednie przygotowanie okolic placówek oświatowych, ale przede wszystkim uświadomienie wszystkim uczestnikom ruchu drogowego, również tym najmłodszym, jak ważna jest dbałość o bezpieczeństwo - swoje i innych.

Drugim istotnym celem akcji jest dotarcie do kierowców.
- Oni po wakacjach jeżdżą zbyt szybko, trzeba zwracać im uwagę na ograniczenia prędkości. Najmłodszych uczestników ruchu kierowcy muszą szanować tak jak wszystkich innych - przekonuje nadkomisarz.

Akcja "Bezpieczna droga do szkoły" jest kontynuacją działań prowadzonych w okresie wakacyjnym, takich jak: akcja "Bus", kampanie "Rowerem bezpiecznie do celu" i "Dojedź motocyklem do końca wakacji", które realnie przyczyniły się do zmniejszenia ilości wypadków na drogach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.