Facebook Google+ Twitter

Trwa akcja ratunkowa w Himalajach

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-08-16 17:32

Hiszpańscy i amerykańscy himalaiści rozpoczęli akcję ratunkową w Karakorum, w Pakistanie, gdzie ranny został himalaista - Oscar Perez.

10 dni temu, podczas schodzenia z Latok II, złamał on nogę i rękę. Od tamtej pory czeka na pomoc w niewielkim uskoku skalnym na wysokości 6300 metrów. Nie ma z nim kontaktu radiowego.

Dwa dni trwał powrót himalaistów do bazy i kolejne trzy organizowanie akcji ratunkowej. Od dawna w Karakorum panuje zła pogoda. W pobliżu miejsca wypadku znajdowała się tylko jedna ekspedycja, himalaistów ze Stanów Zjednoczonych. Do nich dołączyli najlepsi uprawiający wspinaczkę wysokogórską Hiszpanie.

O świcie ekipa ratownicza ruszyła z bazy. Mają mało czasu. Na wtorek zapowiedziano pogorszenie pogody a stan rannego jest ciężki. Największym wrogiem himalaisty jest odwodnienie, by go uniknąć Perez topi śnieg na małej kuchence. Jeśli zabrakło mu gazu, jego szanse na przeżycie są niewielkie.

Od czasu do czasu okolice miejsca wypadku oblatuje helikopter. W ten sposób koledzy Oscara chcą mu przekazać, że ekspedycja ratunkowa jest w drodze.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.