Facebook Google+ Twitter

Trwa dogaszanie zgliszczy magazynów w Legionowie

Pożar udało się opanować około godziny piętnastej, a teraz trwa dogaszanie zgliszczy. W akcji bierze udział około piętnastu jednostek straży pożarnej z Legionowa i okolic.

1 z 15 Następne zdjęcie
Zdjęcie: Dogaszanie magazynów będzie trwało jeszcze kilka godzin. Fot. Mariusz Mazewski
Dogaszanie magazynów będzie trwało jeszcze kilka godzin. Fot. Mariusz Mazewski

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Poniższy komunikat dotyczący pożaru a Legionowie ,

Poniżej zamieszczamy komunikat przygotowany przez Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego

Legionowo, dnia 2011.10.05


Wojewódzkie
Centrum Zararządzania Kryzysowego


W dniu 05.10.2011 o godz. około 9.20 na terenie POLINDUS Sp. zo.o. Oddział
w Legionowie/Łajski przy ul. Sikorskiego 5 w Legionowie wybuchł pożar. Pożarem objęta została hala magazynowa użytkowana przez Mazowieckie Przedsiębiorstwo Ekologiczne z/s w Warszawie, przy ul. Arkuszowej 65/45 oraz POLINDUS Sp. zo.o.

Na miejsce zdarzenia przybyły jednostki PSP, Wojewoda Mazowiecki, Zarząd Starostwa Powiatowego w Legionowie, Wójt Gminy Wieliszew, Prezydent Miasta Legionowa, WIS, PIS, WIOŚ, PINB, Policja, Centrum Szkolenia Policji oraz służby medyczne, Straż Miejska miasta Legionowa.W wyniku zdarzenia poszkodowaniu uległo trzech pracowników Mazowieckiego Przedsiębiorstwa Ekologicznego, którzy zostali przetrasporotwani do szpitali na terenie miasta st. Warszawy.

Po ustaleniu, iż pożarem objęta została hala w której zgromadzone były chemikalia i wydobywaniu się gęstego dymu z palącej się hali, Starosta Legionowski około godziny 9.30 zarządził ewakuację pracowników i osób przebywających w budynku Starostwa Powiatowego zlokalizowanego przy
ul. Sikorskiego 11.

W godzianach 10-11 zarządzono ewakuację szkoły podstawowej, gimnazjum, przedszkola w miejcowości Łajski, przedszkola w miejscowości Wieliszew do hali sportowej w Wieliszewie. Około godziny 12 przeprowadozno ewakuację szkoły podstawowej i przedszkola w Legionowie, przy ul. Jana Pawła I-go. Ewakuacji poddano również mieszkańców budynku socjalnego przy ul Sikorskiego 11 w Legionowie. Łącznie ewakuowano około 840 osób.

Dla mieszkańców przekazane zostały komunikaty informatyjno-ostrzegawcze o sposobie postępowania w zaistaniałej sytuacji. Komunikaty przekazane zostały przez Staż Miejską za pomocą megafonów, systemu SMS oraz przy pomocy środków masowego przekazu. Od godzin rannych działał PZZK. Około godziny 13.20 odbyło się posiedzenie z udziałem Wojewody Mazowieckiego.

Od godzin rannych prowadzone są działania ratowniczo-gaśnicze przez 57 zastępów PSP i OSP z terenu powiatu Legionowskiego oraz z Warszawy i okolicznych powiatów województwa mazowieckiego. Ze wstępnych ustaleń wynika, iż pożarem objęte zostały istalacje technologiczne firmy POLINDUS Sp. zo.o. (w tym linia do produkcji płyt warstwowych, urządzenia do obróbki skrawaniem, magazyn z około 300 m3 styropianu) oraz pomieszczenia biurowo-magazynowe Mazowieckiego Przedsiębiorstwa Ekologicznego.

Ze wstępnych ustaleń kontrolnych przeprowadoznych przez WIOŚ w Warszawie wynika, iż w części hali eksploatowanej przez w/w Przedsiębiorstwo znajdowało się około 25 ton odpadów w postaci pustych (około 65%) i zawierających składniki produktów tj. dezodoranty, lakiery do włosów, pianki do golenia, preparaty owadobójcze dla ludzi oraz tworzywa sztuczne. Zakres działalności Przedsiębiorstwa na tym terenie obejmowała zbieranie i odzysk odpadów głównie w postaci aerozoli. Powyższa działalność prowadozna była bez wymaganych decyzji administracyjnych w zakresie gospodarowania tego rodzaju odpadami.

Zakres działań przeprowadzonych przez PSP do godziny 20.30 obejmował:
- działania ratowniczo-gaśnicze na powierzchni około 6000 m2 hali objetej pożarem,
- działania w obronie pozostałej części hali (całkowita powierzchnia około 14000 m2) i pozostałych obiektów przedsiębiorstwa,
- pomiary zanieczyszczenia powietrza przez mobilne stanowisko pomiarowe JRG 6 w Warszawie oraz DJCHEM z Wołomina.

W wyniku w/w działań opanowano rozwój pożaru. Aktualnie trwa dogaszanie pożaru. Ze względu na rozmiar i charakter pożaru w chwili obecnej nie można określić czasu zakończenia akcji ratowniczo-gaśniczej.
Zabezpieczono odpływ wód pogaśniczych poprzez zamknięcie zasuw na odpływie kanalizacji z terenu zakładu POLINDUS Sp. zo. o. do kanalizacji sanitarnej. System sieci kanalizacji deszczowej zlokalizowanej w obrębie te

Komentarz został ukrytyrozwiń

20.25 - Powiatowy Sztab Antykryzysoowy wydał komunikat, w którym stwierdza że nie ma zagrożenia dla mieszkańców - Na miejscu pracują także inne służby - sanepid, inspekcja ochrony środowiska oraz inspektor nadzoru budowlanego. Wstępne analizy toksyn, które dostały się do powietrza wykazują, że nie ma stężenia groźnego dla ludzi- podało Starostwo.

Ze wstępnych obliczeń strażaków wynika, że spłonęło około 3 tys. metrów kwadratowych przestrzeni magazynowej. Teren hali to ok. 7-8 tys. metrów kwadratowych.

Wyniki badań wody popożarniczej potrwają dłużej. W przypadku zagrożenia dla mieszkańców będziemy o sprawie informować na bieżąco.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeszcze nic nie wiadomo jaka była przyczyna pożaru tak o 19 miał się zebrać w starostwie sztab kryzysowy
jutro na stronie starostwa powinna się pojawić notatka z tego pożaru .

Komentarz został ukrytyrozwiń

5* Coś często te hale płoną. Niedawno był pożar w Wólce Kosowskiej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.