Facebook Google+ Twitter

Trwa dramat wielu milionów Chinczyków

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-05-17 16:42

Najnowszy bilans trzęsienia ziemi w południowo-zachodnich Chinach to 29 tysięcy zabitych, 189 tysięcy rannych i 5 milionów osób pozbawionych dachu nad głową. Trwa coraz bardziej dramatyczna akcja ratownicza, bo pod gruzami zawalonych budynków, 5 dni po trzęsieniu, nadal odnajdywani są żywi ludzie.

W rejonie kataklizmu wrasta zagrożenie powodziowe. Spiętrzone wody rzek, których koryta zostały zablokowane podczas trzęsienia ziemi, utworzyły ogromne rozlewisko.

Agencja Xinhua podaje, że w każdej chwili z brzegów może wystąpić sztuczne jezioro. Jedna z hongkońskich stacji telewizyjnych poinformowała o ewakuacji ponad miliona ludzi. Tysiące osób, które przetrwały poniedziałkowy kataklizm, teraz zmuszone są uciekać w góry. Z Beichuan, miasta zniszczonego w 80 procentach, ewakuowani są nie tylko mieszkańcy, lecz także ratownicy.

W akcji ratowniczej w Syczuanie uczestniczy już 150 tysięcy chińskich żołnierzy. Według czarnych prognoz władz po przeszukaniu wszystkich zawalonych budynków liczba ofiar śmiertelnych może przekroczyć 50 tysięcy.
Premier Chin Wen Jiabao nazwał trzęsienie ziemi w Syczuanie "największym i najbardziej niszczycielskim kataklizmem, który nawiedził Chińską Republikę Ludową od czasów jej powstania".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.