Facebook Google+ Twitter

Trwa drugi dzień strajku generalnego w Grecji

19 października 2011 roku rozpoczął się strajk generalny w Grecji związany z obradami parlamentu w sprawie finansowych restrykcji w wypłacaniu emerytur, podniesieniu podatków oraz ze zwolnieniami pracowników sektora publicznego.

 / Fot. EPA/SIMELA PANTZARTZIJak podaje BBC, strajk generalny w Atenach nie został przerwany nawet w nocy. Ze środy na czwartek policja próbowała uspokoić tysiące demonstrujących, którzy na placu Syntagma przed budynkiem parlamentu, protestowali przeciw podwyższeniu podatków i cięciu płac.

Przyczyną demonstracji są obrady Sejmu w sprawie ustawy przewidującej dalsze obniżenie emerytur i pensji oraz tymczasowe zwolnienia ok. 30 tys. pracowników sektora publicznego.

Czytaj także: Fala strajków zalewa Grecję. Protestować będą m.in. lekarze i taksówkarze

Grecja obarczona jest ogromnym długiem publicznym, a restrykcje finansowe są potrzebne, aby przekonać władze EU i MFW, by udzieliły następnych pożyczek.

Strajk generalny ma trwać 48 godzin. Udział wziąć w nim mieli przedstawiciele rozmaitych branży gospodarki i usług publicznych. Wprawdzie obsługa lotnisk wróciła do pracy po 12 godzinach, ale urzędnicy, sklepikarze, taksówkarze, prawnicy nauczyciele itd. nadal protestują.

W nocy w trakcie demonstracji doszło do starć z policją. W bocznych uliczkach placu Syntagma protestujący podpalili stosy śmieci. W czwartek nad ranem ubrani na czarno demonstranci obrzucali policję kawałkami marmuru i pojemnikami z benzyną. Na te ataki policja odpowiedziała gazem łzawiącym i granatami ogłuszającymi. Co najmniej 3 osoby zostały ranne.

W czwartek, w drugi dzień strajku generalnego, zamknięto szkoły i urzędy, transport publiczny został zawieszony, a szpitale przyjmują chorych tylko w nagłych wypadkach. Również służby publiczne, w tym strażnicy więzienni i prawnicy odmówili pracy.

Czytaj więcej -->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.