Facebook Google+ Twitter

Trwa Europejski tydzień na rzecz szczepień

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-04-23 19:38

Propagowanie szczepień jako najskuteczniejszej i najbardziej opłacalnej formy zapobiegania chorobom to główny cel Europejskiego tygodnia na rzecz szczepień. W dniach 21-27 kwietnia po raz pierwszy obchodzony jest on także w Polsce. Odbywa się pod hasłem "Zdrowe dzieci - zdrowe społeczeństwo" i kieruje uwagę na znaczenie profilaktyki szczepionkowej w okresie dziecięcym.

Z okazji Europejskiego Tygodnia Na Rzecz Szczepień w Warszawie odbyła się sesja naukowa poświęcona rekomendacjom Światowej Organizacji Zdrowia oraz perspektywom rozwoju programów szczepień w Polsce. Uczestnicy podkreślali, że każdego roku szczepienia ochronne ratują życie ponad 3 milionom osób na całym świecie, a kolejne miliony chronią przed niesprawnością. Argumentowali również, że w Polsce konieczne są, między innymi, zmiany legislacyjne w zakresie zasad finansowania szczepień, zastępowanie szczepień starej generacji nowoczesnymi i bezpiecznymi preparatami oraz wprowadzenie nowych szczepień ochronnych zgodnie z zaleceniami WHO.
W sesji naukowej wziął udział ekspert WHO Sergei Deshevoi. Gość podkreślał, że dzięki stosowanym szczepieniom ochronnym dla większości mieszkańców Europy wiele chorób zakaźnych to przeszłość. Nadal jednak ponad pół miliona dzieci żyjących na terenie Europejskiego Regionu WHO nie otrzymuje podstawowych szczepień. Mimo, że w Europie występuje najniższa częstotliwość zachorowań, szacuje się, że każdego roku choroby, którym można zapobiegać stosując szczepienia ochronne powoduje około 32 tysiące zgonów wśród małych dzieci.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.