Facebook Google+ Twitter

Trwa fala cyberataków na modemy. Sprawdź jak uchronić się przed niebezpieczeństwem

Orange Polska ostrzega: "Uważajcie na ataki hakerów" i daje wskazówki, jak uchronić się przed nimi. Przestępcy wykorzystują luki w modemach i routerach.

 / Fot. By André Karwath aka Aka (Own work) [CC-BY-SA-2.5 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5)], via Wikimedia Commons"Nasz zespół dbający o bezpieczeństwo w sieci, czyli CERT Orange Polska, wykrył atak hakerski na modemy ADSL na ogólnopolską skalę, również te działające w naszej sieci" - czytamy na blogu rzecznika Orange.

Metoda ataku jest prosta. Cyberprzestępcy próbują przejąć kontrolę nad routerem i zmieniają adresy serwerów DNS. O tym jak może być to niebezpieczne przekonał się klient jednego z banków, który stracił 16 tys. złotych. Sprawę opisywał serwis Niebezpiecznik.pl. W wyniku ataku po podaniu adresu banku klient trafił na spreparowaną stronę tej instytucji.

Orange zablokował złośliwe adresy DNS, uruchomił też specjalne narzędzie, wykrywające nowe przypadki tego typu.

"Jeśli Wasz modem nagle stracił dostęp do Internetu to znaczy, że został zaatakowany i profilaktycznie odcięliśmy go od netu. Niestety nie możemy go zdalnie naprawić" - pisze rzecznik Orange. I tłumaczy, że należy w pasku adresu przeglądarki podać adres urządzenia 192.168.1.1 lub 192.168.1.100 i login oraz hasło. W zakładce z serwerami DNS powinny być podane adresy: 194.204.159.1 (główny DNS/primary DNS) oraz 194.204.152.34 (dodatkowy DNS/secondary DNS). Oczywiście powyższe ustawienia dotyczą klientów Orange. Warto zaktualizować również oprogramowanie routerów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.