Facebook Google+ Twitter

Trwa Kongres Działkowców

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-07-14 18:33

Działkowcy nie popierają projektu ustawy autorstwa Prawa i Sprawiedliwości o ogrodach działkowych. Podczas pierwszego Kongresu Polskiego Związku Działkowców uznano, że proponowane przez PiS uwłaszczenie tych terenów w rzeczywistości oznacza wywłaszczenie.

Prezes Polskiego Związku Działkowców Eugeniusz Kondracki uważa, że 70 procent tych ziem nie można uwłaszczyć ze względu na stan prawny gruntów. Często brakuje dokumentacji ich istnienia i powstania. Ogródki działkowe funkcjonują mocą Ustawy o Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Uchylenie tej ustawy, zdaniem prezesa PZD, będzie oznaczać traktowanie tych gruntów jako ogrody dzikie.

Eugeniusz Kondracki dodaje, że wielu ogrodów działkowych nie ma w planach zagospodarowania przestrzennego miast, albo są położone na takich terenach, gdzie tych planów nie ma. Kolejnym czynnikiem, którzy może oznaczać wywłaszczenie, to roszczenia osób trzecich do tych ziem.

Prezesowi Kondrackiemu nie podoba się również pomysł PiS-u zakładający likwidację Polskiego Związku Działkowców. Związkowcy nie chcą wprowadzania żadnych zmian w systemie użytkowania ogródków.

Projekt ustawy autorstwa PiS-u zakłada, że emeryci, renciści, wdowy oraz wdowcy będą mogli wykupić grunty za jeden procent ich wartości. Pozostali dostaną 10 procent bonifikaty za każdy rok użytkowania działki. Odliczenie nie będzie mogło przekroczyć 99 procent wartości gruntu.

Projektowi sprzeciwiają się pozostałe kluby parlamentarne. Nie popiera go również rząd.
W Polsce jest blisko milion tego typu działek. Zajmują one powierzchnię prawie 44 tysięcy hektarów. Blisko połowę użytkowników tych gruntów stanowią emeryci i renciści.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.