Facebook Google+ Twitter

Trwa Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych 2009

Do soboty (20 VI) trwa 28. Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film". Jest to najstarsza i największa krajowa impreza prezentująca debiuty krótkie i pełnometrażowe.

Logo "Młodzi i Film" / Fot. organizator

Historia festiwalu - jak to było kiedyś


Początki festiwalu sięgają roku 1973, w którym to w kinach Koszalina, jak również Mielna, Łazów i Ustronia Morskiego, zaprezentowano - w ramach I Międzynarodowych Spotkań Filmowych "Młodzież na ekranie" - 14 polskich filmów fabularnych kinowych, 8 telewizyjnych, a także 7 filmów z krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Pokazom filmów towarzyszyły spotkania i dyskusje twórców z publicznością.

Już od 1974 roku festiwal odbywał się pod nazwą: "Młodzi i Film". W 1979 r. po raz pierwszy odbył się przegląd polskich debiutów filmowych - młodzi byli już nie tylko na ekranie, ale prezentowali swoje filmy.

Z upływem lat, spotkania z filmem w Koszalinie coraz wyraźniej stawały się przeglądem i konkursem debiutów. W 1986 r. konkurs debiutów przeprowadzono w kategoriach filmów kinowych, telewizyjnych i krótkometrażowych.

W latach 1973-1989 nagrody główne Koszalińskich Spotkań Filmowych - Grand Prix "Wielki Jantar" - zdobyło wiele filmów, które na trwałe weszły do historii polskiej kinematografii. Są to przykładowo: "Iluminacja" (1973) Krzysztofa Zanussiego, "Personel" (1976) Krzysztofa Kieślowskiego, "Aktorzy prowincjonalni" (1979) Agnieszki Holland, "Wahadełko" (1981) Filipa Bajona, "Krzyk" (1983) Barbary Sass, czy "Ostatni dzwonek" (1989) Magdaleny Łazarkiewicz.

Międzynarodowym Festiwalem Debiutów Filmowych stały się kolejne XX Koszalińskie Spotkania Filmowe - w 2001 r. Po raz pierwszy honorowy patronat nad Festiwalem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Aleksander Kwaśniewski. W konkursie zaprezentowano 13 debiutów polskich i 5 zagranicznych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.