Facebook Google+ Twitter

Trwa ostatni pobór do wojska według starych zasad

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-12-03 22:27

Pobór obejmuje wszystkich mężczyzn w wieku poborowym. Kolejne pobory będą już tylko dla ochotników i osób chcących wstąpić do armii zawodowej.

Do Wojsk Lądowych zostanie dziś wcielonych 105 poborowych. Wielu z nich nie kryje, że jest to szansa na kontrakt zawodowy w późniejszym czasie. W jednostce znaleźli się też jednak tacy, którzy nie chcą być w przyszłości zawodowymi żołnierzami. Mówią, że służba wojskowa jest dla nich tylko spełnieniem obowiązku. Niektórzy przyznają, że otrzymali wezwanie do wojska w trakcie przerwy w pracy za granicą.

Poborowi przechodzą długą drogę od rejestracji, przez badania lekarskie i wywiady z pedagogiem społecznym. Psycholog Monika Wójcińska zaznacza, że nie wszyscy powołani będą mogli zostać w armii. Eliminuje ich słaba odporność psychiczna, nieumiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach, obciążenia wyniesione z rodziny i problemy z uzależnieniami. Ostatnim etapem wcielenia jest obowiązkowe strzyżenie i umundurowanie. Poborowy dostaje mundur, dresy, buty, zimową kurtkę i beret.

Według przestawionych przez rząd założeń polskie siły zbrojne mają od 1 stycznia 2010 roku liczyć do 120 tysięcy żołnierzy służby czynnej oraz Narodowych Sił Rezerwowych, obejmujących żołnierzy rezerwy. Armia ma być całkowicie zawodowa, a przez to lepiej wyszkolona i skuteczna.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

A co ze studentami, bedzie to przeszkolenie czy nie, bo rozne - sprzeczne glosy sie slyszy...?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.