Facebook Google+ Twitter

Trwa podliczanie polskich strat wojennych

Trwa ustalanie strat jakie ponieśli polscy obywatele w czasie II wojny światowej. Akcję zainicjował w 2006 roku IPN wraz z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

www.auschwitz.org.pl / Fot. Zdjęcie ze zbiorów Muzeum w OświęcimiuNigdy straty te nie zostały podliczone do końca. A przecież Polacy należą do tych, którzy w wyniku ostatniej wojny ucierpieli najbardziej.

Zostało nam zabrane 52 procent terytorium kraju, a wielu naszych obywateli różnych narodowości przeszło przez piekło obozów, łagrów i wypędzeń. Wielu odebrane zostały majątki. Polacy stanowili tanią siłę roboczą zarówno w III Rzeszy jak i w Związku Sowieckim. Skutki wojny odczuwamy do dziś dzień. Widoczne są, między innymi, w zacofaniu ekonomicznym, które jest pozostałością po komunizmie.

Inicjatywa dotycząca badania polskich strat ma na celu podsumowanie i oszacowanie tego, co straciliśmy w wyniku niemieckiej okupacji. Ale ma także wymiar osobowy. Tworzony jest zbiór tych, którzy ulegli represjom niemieckim. Zbiór ten powstaje w oparciu zarówno o dokumenty jak i świadectwa - relacje rodzin ofiar. Chodzi tu zarówno o osoby, które zostały zabite przez hitlerowców jak i te które przeszły przez obozy, wykonywały prace przymusowe etc.

Dlatego też istnieje możliwość włączenia się w tworzenie bazy danych dotyczącej prześladowanych Polaków. Obecnie zajmuje się tym Fundacja Polsko-Niemieckie Pojednanie. Każdy z nas może wypełnić ankietę dotyczącą jego bądź jego najbliższych, którzy byli ofiarami niemieckich działań w czasie II wojny światowej. Dzięki temu powstanie baza, która będzie zbiorem ważnych informacji związanych z piekłem okupacji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

super inicjatywa

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oj. niewielu jeszcze żyje, którzy byli ofiarami niemieckich działań w czasie II wojny światowej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.