Facebook Google+ Twitter

Trwa proces milicjanta oskarżonego o zabójstwo Przemyka

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-05-20 15:15

Pięciu lat więzienia zażądał prokurator dla Ireneusza K. Zdaniem prokuratora, nie ulega wątpliwości, że śmiertelnie pobił on Grzegorza Przemyka. Jednocześnie prokurator wniósł o uznanie czynu, o który jest oskarżony Ireneusz K. za zbrodnię komunistyczną.

Prokurator zażądał dla Ireneusza K. dziesięciu lat, ale na mocy amnestii kara musi być obniżona do pięciu lat. Według prokuratury, przestępstwo o które jest oskarżony Ireneusz K. przedawni się w 2020 roku.

Dziś rozpoczęły się mowy końcowe w piątym procesie Ireneusza K., jednego z byłych milicjantów, który jest oskarżony o zabójstwo Grzegorza Przemyka 12 maja 1983 roku. Prokurator wygłosił mowę jako pierwszy.
Oskarżony Ireneusz K. był do tej pory czterokrotnie uniewinniany. Ostatni wyrok Sąd Apelacyjny uchylił w czerwcu 2004 roku. Obecny, piąty już proces, toczy się od 2004 roku.

W połowie ubiegłego roku ujawniono kilkanaście zdjęć z komisariatu na Jezuickiej, pokazujących według oskarżyciela posiłkowego rodziny Przemyka, nieformalną wizję lokalną, która miała służyć przygotowaniu milicjantów do zeznawania w śledztwie dotyczącym śmierci chłopca.

Pierwszy proces w tej sprawie zakończył się w lipcu 1984 roku. Na półtora roku oraz dwa lata więzienia skazano dwóch sanitariuszy ambulansu, którym przewożono Przemyka z Jezuickiej do pogotowia. Uniewinniono milicjantów i umorzono dochodzenie wobec dwóch lekarzy. Do sprawy wrócono po 1989 roku. Postępowanie wykazało, że poprzednie śledztwo było manipulowane. Następnie odbyły się 4 kolejne procesy. W 2003 roku Ireneusz K. został uniewinniony, ale wyrok ten został uchylony przez sąd apelacyjny w 2004 roku.

iar/wo/por/dok./Melnarowicz/kusiak

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.