Facebook Google+ Twitter

Trwa proces ws. tragicznego wypadku w kopalni "Halemba"

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-01-23 15:20

Przed Sądem Okręgowym w Gliwicach toczy się proces w sprawie tragicznego wypadku w listopadzie 2006 Kopalni "Halemba" w Rudzie Śląskiej. Zginęło wówczas 23-ch górników. Jak do tej pory żaden z oskarżonych nie przyznał się do winy.

Dziś przed sądem stanął między innymi szef firmy "Mard", której 15 pracowników zginęło w Halembie. Marian D. odmówił odpowiedzi na pytania sądu i prokuratury, oświadczając jednocześnie, że ani jemu, ani innym członkom kierownictwa firmy nie zależało na ukrywaniu jakichkolwiek zagrożeń występujących w kopalni. Są one bowiem związane z przerwami w pracy, które mają wpływ na terminowe zrealizowanie umowy z kopalnią i związane z przestojami odszkodowania.

Obrońca Mariana D. - mecenas Wiesław Honorowicz uważa, że przyjęta przez niego i jego klienta linia obrony jest bardzo prosta. Ich zdaniem oskarżenie opiera się na pomówieniach jednego z pracowników, które nie mają żadnego poparcia w dowodach.

Kolejni oskarżeni, którzy stanęli dziś przed sądem: Marian L. i Bogdan M. - sztygarzy zmianowi z firmy "Mard" -również nie przyznali się do winy oraz odmówili udzielania odpowiedzi na pytania sądu i prokuratury.

Potwierdzili jedynie swoje zeznania złożone w śledztwie. Kolejnym oskarżonym, który dziś zeznawał był Damian H. - zastępca kierownika Kopalnianej Stacji Ratownictwa Górniczego. On także nie przyznał się do zarzucanych mu czynów. W czasie zeznań oświadczył, że zrobił wszystko aby w rejonie zagrożenia nie znajdowali sie żadni górnicy, dodając, iż pracownicy firmy "Mard" nie zastosowali się do jego poleceń.

Do tragedii w Kopalni "Halemba" w Rudzie Śląskiej doszło 21 listopada 2006 roku. Po wybuchu metanu i pyłu węglowego zginęło wtedy 23-ch górników. Kolejne posiedzenie sądu w tej sprawie 30 stycznia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.