Facebook Google+ Twitter

Trwa renowacja "Bitwy pod Grunwaldem". Muzeum zaprasza do "podglądania" prac

Analizy konserwatorskie dzieła Jana Matejki wykazały duże zniszczenia struktury obrazu. Prowadzone są już prace restauracyjne. Przy okazji konserwacji, Muzeum Narodowe w Warszawie zorganizowało serię spotkań dla gości, a także sprzedaż płótna dublażowego "Bitwy pod Grunwaldem".

 / Fot. public domainDo prac badawczych nad stanem obrazu przystąpiono w czerwcu ubiegłego roku. Badania miały na celu przede wszystkim określenie stopnia degradacji dzieła. Okazało się, że malowidło uległo dużemu zniszczeniu na skutek działania grzybów strzępkowych. To spowodowało konieczność natychmiastowego przeprowadzenia prac konserwatorskich.

Już na początku listopada rozpoczęto oczyszczanie podobrazia. Wymienione zostało także krosno obrazu. Teraz płótno "Bitwy pod Grunwaldem" naciągnięte zostało na metalowe, samosprężające się "ramy".

Jak mówi Katarzyna Wakuła, rzecznik prasowy Muzeum Narodowego w Warszawie, proces konserwacji jest nadal w toku. Obecnie prowadzone są zabiegi impregnacyjne, które mają przygotować płótno do położenia nowej masy dublażowej.

Prace nadzoruje główny konserwator zabytków Muzeum Narodowego w Warszawie. Jak zapewnia rzecznik wszelkie prace renowacyjne odbywają się zgodnie z harmonogramem.
Ostateczne zakończenie konserwacji zaplanowano na wrzesień bieżącego roku.

Muzeum Narodowe nadal toczy walkę o "Bitwę pod Grunwaldem"

Z powierzchni dzieła Jana Matejki zdjęto także płótno dublażowe, założone na obraz w roku 1948. Płótno pozwoliło na przeprowadzenie konserwacji obrazu oraz zlikwidowanie zniszczeń jakich doznało dzieło w wyniku wojny. Muzeum Narodowe w Warszawie postanowiło "oddać" dublaż w ręce miłośników sztuki. Podzielono więc masę na 99 kawałków i wystawiono na sprzedaż. Od 26 kwietnia kawałki płótna można zakupić w Księgarni eMNW. Cena za jeden fragment wynosi 60 zł. Dochód z całej sprzedaży przeznaczony zostanie na zakup aparatury potrzebnej do przeprowadzenie dalszych prac konserwatorsko-restauracyjnych obrazu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.