Facebook Google+ Twitter

Trwa rozprawa dotycząca zwolnień związkowców z Budryka

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-05-19 11:09

W Sądzie Pracy w Mikołowie rozpoczęła się pierwsza rozprawa dotycząca zwolnień związkowców z kopalni Budryk po trwającym tam kilkadziesiąt dni strajku. Sprawa dotyczy jednego z liderów akcji Wiesława Wójtowicza oraz trzech innych związkowców.


Tymczasem Państwowa Inspekcja Pracy w Katowicach zamierza pociągnąć do odpowiedzialności dyrektora kopalni Budryk w sprawie zwolnień dwóch kolejnych działaczy - Grzegorza Bednarskiego oraz Krzysztofa Łabądzia. W tej sprawie prawdopodobnie w przyszłym tygodniu zostanie wysłany wniosek do sądu - powiedziała rzeczniczka katowickiego PIP-u Magdalena Skalmierska. Jak dodała, wykroczenie miałoby polegać na niezgodnym z prawem zwolnieniu z kopalni.

Nie zgadza się z tym Jastrzębska Spółka Węglowa, do której należy kopalnia. Jak powiedziała jej rzeczniczka Katarzyna Jabłońska-Bajer, rozwiązanie umów o pracę z działaczami nie było ani decyzją pochopną, ani polegającą na podaniu nieprawdziwych przyczyn zwolnienia. Działacze zostali zwolnieni nie za sam udział w strajku, ale za łamanie prawa.

Strajk w Budryku trwał prawie 50 dni, spółka straciła na nim około 70 milionów złotych. W sumie po akcji zwolniono 13 działaczy związkowych.


Łukasz Kałuża PR Katowice/orzechowska

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.